Yaşam Savunucuları İstanbul’da Cengiz Holding’in Kapısına Dayandı

0
687

İstanbul- Artvin Cerattepe’ye yapımı planlanan altın madenini yıllardır yaptıramayan Cengiz Holding, karların erimeye başlamasıyla madene yeniden çıkartma yapmaya kalkıştı. Daha önce de iş makinelerini yaylaya çıkarmaya çalışan ancak başaramayan Cengiz Holding bu defa çevre illerden getirdiği takviye ile saldırmaya kalkıştı. Ancak halkın direnişiyle karşılaşan Cengiz Holding bu defa da iş makinelerini geçirmek için polisi halka saldırttı.

Saldırı üzerine Karadeniz İsyandadır’ın çağrısıyla bir araya gelen yaşam savunucuları Cengiz Holding’in İstanbul Altunizade’de bulunan binasına yürüdü. “Altınsız olur Artvin’siz olmaz” yazılı pankartla holding önüne gelen yaşam savunucuları burada bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında Cengiz Holding’in halkın direnişi karşısında geri çekilmelerini beklediklerini belirten yaşam savunucuları, “Başta Cengiz Holding olmak üzere bir şehrin halkını sıfır derece soğukta nöbete diken tüm sorumluların Artvinlilerden özür dilemesini istiyoruz” dedi. Artvinlilerin yanında olduklarını ilan eden yaşam savunucularının basın açıklaması, akşam Kadıköy Boğa’da yapılacak eylemin çağrısıyla sonlandırıldı.