Yaşama Yol Ver Hayat Kurtarmaya Sen de Yardımcı Ol

0
530

112 Acil Çağrı Merkezinin gereksiz meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik toplumsal farkındalık Oluşturma Medya Kampanyası Uygulama Planı toplantısı yapıldı.

Artvin Valiliği Toplantı salonunda Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun başkanlığında yapılan toplantıya Sağlık Müdürü Dr. Abdullah Güleç, Belediye başkanlığından Oğuzhan Pehlivan, İl Emniyet Müdürlüğü Sefer Yerebakan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Erol Murtezaoğlu, Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Şeker, Acil ve Afetlerde Şube Müdürü Sönmez Avcı,İzleme ve Değerlendirme Şube Müdürü Halis Dinle,  Şoferler Cemiyeti Başkanlığı Adil Peker ve kurum temsilcileri katıldı.

Programda kısa bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Önder Coşğun,gerek 112 çağrı merkezimi gereksiz yere işgal edilmesi gerekse, trafikte ambulanslarımıza geçiş önceliği verilmesine yönelik daha fazla nasıl farkındalık yaratırız diye bu tarz toplantılarımı sıklıkla yapmaktayız gerek yerel basında gerekse kurumuz sitelerinde bir çok kez duyurularımız yaptık. Bu programımızda bunlardan biri dedi. Vali Coğşun daha sonra basın mensuplarına araçlara takılmak üzere Sticker takdiminde bulundu.

Toplantısın devamında ise şu konular değerlendirildi, “Bakanlığımızca “112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi”konularında toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla “YAŞAMA YOL VER!” sloganı ile yürütülmekte olan medya kampanyası kapsamında, Türkiye genelini kapsayacak şekilde iki faz olarak planlanmıştır. Kampanya, Ekim 2015 tarihinde Bursa İlinde gerçekleştirilmiş olan Lansman Toplantısı ile başlatılmış olup, başlangıç tarihinden itibaren yürütülmekte olan bir yıllık kampanya çalışmalarının, Aralık ayı sonunda birinci fazı tamamlanmış olacak.

İkinci faz çalışmaları 01 Ocak 2017 tarihi itibarı ile başlayacak, 2017 sonunda sonlanacaktır. 2017 sonuna kadar devam edecek kampanya ile ilk ve ortaokullarımızın  %80’ine ulaşılması  ( tüm sınıflar dâhil ) hedeflenmiştir. 2017 sonunda bitecek olan minik 112 uygulamasının, kampanya sonrasında da her yıl sadece ilkokul 3. Sınıflarına uygulanacak şekilde rutin bir uygulama olarak devam etmesi planlanmıştır. Böylelikle ilkokul seviyesinde eğitim almış her birey 112 Acil konusunda bilgilenmiş olacaktır.

Kampanya ile ilgili yapılan rutin etkinlikler dışında özel gün ve haftalarda ayrıca farklı etkinliklerin düzenlenmesi uygulama planında belirtilmiştir. Aralık ayının ilk haftası “112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” olması münasebetiyle kampanyamızın yeniden kamuoyu gündemine gelmesi hedeflenerek, ayrıca işlenmesi önemlidir. “112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası” kapsamında, hafta boyunca kamuoyunun dikkatini konuya çekecek aktivitelerin planlanması ve gerçekleştirilmesi amacıyla yazımız ekinde belirtilen çalışmaların yapılması uygun olacaktır olarak bilgilendirildi .

Toplantıda alınan kararlar doğrultusunda 112 Acil Çağrı Merkezinin gereksiz meşgul edilmesinin önlenmesi ve trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik  kurumlarca belirlenen görev dağılımlar yapılmasının ardından toplantı sona erdi.

Haber: Adem Güngör