Yavuz, “Türkiye Savaş Atmosferine Sokulmamalıdır”

0
498

ARTVİN – TMMOB Artvin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Jeofizik Mühendisleri Odası Artvin İl Temsilcisi Hakan Yavuz, Cerablus’a düzenlenen operasyon hakkında açıklamalarda bulunarak, “Türkiye savaş atmosferine sokulmamalıdır” dedi.

Yavuz yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere, “Suriye’nin toprak bütünlüğünden” yana olduğunu söyleyen iktidar, Suriye topraklarındaki Cerablus’a bir operasyon düzenledi.

Türkiye’nin çok yönlü uluslararası eleştiri ve baskılar sonucu IŞİD’e desteğini kesmesi olumlu gibi görünmekle birlikte, Cerablus’u ele geçirmeleri sağlanan ÖSO’nun da cihatçı-şeriatçı gruplardan oluştuğu aşikârdır.

Bilinmektedir ki, Suriye, Irak, Mısır ve Ortadoğu genelinde emperyalizm ve AKP iktidarı tarafından “ılımlı” olarak lanse edilen bütün siyasal İslamcı güçler, gerçekte IŞİD’in asker devşirdiği köktendinci, şeriatçı kaynaklar olmuştur.

Türkiye Suriye’nin iç içlerine karışmamalı, Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda samimi olmalı, ülkemizi savaş atmosferine sokmamalıdır.

Suriye’dekinden çok Türkiye içindeki IŞİD hücrelerinin ve bütün şeriatçı güçlerin kökünü kurutmaya yönelik politikalar yaşama geçirilmelidir.

Türkiye Suriye’ye müdahale etmemeli, Suriye’ye yönelik emperyalist müdahale üssü olmaktan çıkmalı, içerideki bütün şeriatçı-cihatçı güçlere karşı radikal bir tutum içine girmelidir. Ülkede barış, bölgede barış. İvedi gereklilik budur. Emek ve demokrasi güçleri bu yönde birleşik çaba göstermelidir” ifadelerini kullandı.