Yem ve Gübrede KDV Düşürüldü

0
883

YUSUFELİ-Yusufeli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yemde yüzde 8, gübrede yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 1’e indirildiğini duyurdu.

Yusufeli İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Artvinli çiftçileri yakından ilgilendiren konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Çiftçinin dört gözle beklediği gübre ve yemdeki KDV indirimi yapıldı. Resmi Gazete’de yayınlanan kararla, yemde yüzde 8, gübrede yüzde 18 olan KDV, yüzde 1’e indirildi. KDV indirimi, sadece çiftçiye satılan ürünlerde sınırlı tutulmayıp, üreticinin kullandığı hammaddede de uygulandı. Resmi Gazete’de yayınlanan kararla uygulama 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle geçerli olacak. Bu kararla birlikte çiftçi ve besicinin üzerinden büyük bir yükün kalkması ve tarım üretiminde de artışın olması bekleniyor.

Hangi Ürünler İçin Geçerli?

1 Ocak 2016 tarihinde 3065 sayılı KDV kanunun mallara uygulanacak KDV oranlarının tespitine ilişkin karar sonucu, KDV’si yüzde 8 olan küspe, kepek, razmol, balıkunu, etunu, kan unu, tapyoka, sorgum, her türlü karma yemler, saman, yonca vs. (Mısır Gülten yemi ve yem ve gübrede KDV Düşürüldüğü hariç) ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı‘ndan tescil edilen gübreler ile gübre üreticilerine bu ürünlerin içeriğinde bulunan hammaddelerin KDV’si yüzde 1’e indirilmiştir.”