Yeşil Artvin Derneği: Cerattepe mücadelemiz sürüyor

0
139

25 yılı aşkın süredir başta Cerattepe maden projesi olmak üzere Artvin’deki çevre sorunlarıyla ilgili mücadele eden Yeşil Artvin Derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sosyal mesafe ve maske kullanımıyla dernek binasında gerçekleşen basın açıklamasını Yeşil Artvin Derneği başkanı Neşe Karahan okudu.

Pandemi süreci dolayısıyla uzun zaman sonra yeniden bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını ancak bu yan yana gelişin birilerini mutsuz ettiğini söyleyerek sözlerine başlayan başkan Neşe Karahan: “Bilindiği üzere bugün 5 Haziran 2020, Dünya çevre günü. Bazen çevre mi kaldı da çevre günü kutluyoruz demek geliyor içimizden. Ama dünya kutluyorsa, anıyorsa, yapıyorsa, bizim ülkemiz de aynını yapıyor, yani sadece kutlama faslının aynısını.” ifadelerini kullandı.

KİMSEDEN ÇEKMEDİK KENDİ İNSANIMIZDAN ÇEKTİĞİMİZ KADAR

Artvin ve ilçelerinde yapılmak istenen HES, baraj, taş ocağı ve maden projelerinin sahiplerinin de hemşehrileri olduğunu söyleyen Karahan, iş insanlarına seslenerek: “Bu kadar güzel bir diyardan bu kadar memleketlerine umarsız iş adamlarının çıkması nasıl oluyor anlaşılmaz. Yoksa siyaset ve para bu duruma mı ortam hazırladı? Ne diyelim biz şimdi. Gücünüz var, başarılarınız var ne güzel işte! Bizde de turizm yapabileceğiniz bin bir çeşit ürün var, diyar var. Memleketinizi tarumar etmek ne demek?” sorularını sıraladı.

CERATTEPE’DEN İRİN AKIYOR

Açıklamanın devamında Artvin’deki çevre sorunlarına değinilerek: “Dünya artık bilye dağıtmış gibi yalpalayarak dönmektedir. Ancak ne hikmetse fırsat bu fırsat diyen ve pandemiyi bile umursamayan yeşil kağıda tapanlar; sadece pandemi döneminde 85 yeni alana ve yeni talana giriştiler. Kamilet haftalardır çamur akıyor, öncesinde çimento akıyordu; Kamilet Vadisinin yapışık ikizi Durguna Vadisi 4 yıl önce tüm doğallığını kaybetti.

Cerattepe’den resmen irin akıyor ama içinde ne var bilemiyoruz. Bize göstermiyorlar bile. Bu daha başlangıç, eğer iddia ettikleri gibi temiz ise bırakın biz de görelim kaynağını. Yasak deniyorsa bilin ki suyumuz, toprağımız, balımız, meyvelerimiz kirleniyor hatta zehirleniyor demektir.

Durum bu kadarla kalsa iyi! 250 Hektarlık Cerattepe maden sahası 8530 hektara çıktı, daha nerelere gider kimbilir. Bir sabah madenciler lokantacı Ahmet’in Eczacı Asiye’nin kapısına dayanıp burası maden sahası çıkın derseler şaşırmayın. Onlar her yerin sahibi yapıldılar.”

HER KÖYÜMÜZ TEHDİT ALTINDADIR

“Aslında Artvin’de 325 farklı maden ruhsatı verildiğini biliyoruz. Ancak ihale edilince görüyoruz piyangonun kime çıktığını. Unutmayalım her ilçemiz her köyümüz ama maden, ama HES, ama baraj yüzünden tehdit altındadır. Yakın zamanda hiç birimiz bu açık doğa müzesi memleketimiz, turizmin de tarımın da yapılamayacağı, suların kirli aktığı, ormanın param parça olduğu hafriyat deposu haline gelsin istemiyoruz.”

ÇEVRE İÇİN AĞLAŞMA GÜNÜ

“Ülkemizde 106 bin maden ruhsatı verilmişken, tüm dereleri HES’lere tahsisliyken, ormanlardan başka amaçlar için verilen saha 700 bin hektara ulaşmışken, atıklar derelere denizlere bırakılırken, çevre konusunda iyimser olma durumumuz yoktur. Kalkınma doğal kaynakları yok etme pahasına olabilir mi?

Hepimizin gözbebeği ülkemizin ve de Artvin’imizin zaten yaralı ekosistemleri bu yükü kaldıramaz, çevre günü, çevre için ağlaşma günü olmaya adaydır. Bu adaylığı insanlık elbirliği ile bitirmek zorundadır. Artvin halkı ve Yeşil Artvin Derneği yıllardır bunun küçük bir örneği için çalışmaktadır.”

MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR

“Yeşil Artvin Derneği 25 yıldır yaptığı koruma mücadelesini aynen devam ettirdiğini, 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle bir kez daha saygıdeğer kamuoyu ile paylaşmaktan onur duymaktadır.