Yusufeli Balının Geleceği Konuşuldu

0
623

YUSUFELİ – Yusufeli Bal Üreticileri Birliği Yusufeli Belediye Başkanını ziyaret ederek Yusufeli balının geleceği hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Yusufeli Bal Üreticileri Birlik Başkanı Recep Yer ve İlçe Tarım Müdürü Adem Çokadar bal sezonu sonunda Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin’i ziyaret ederek Yusufeli arıcılığı ve bal üretimi hakkında görüş alışverişinde bulundu.

150 üye arıcısı bulunan Yusufeli Bal Üreticileri Birliği üreticileri, “bu sezon 30 ton civarında bal hasadı gerçekleştirdi. Bu yıl yağışların fazla oluşu bal üretimini olumsuz yönde etkileyerek ve toplam üretimin düşük olmasına neden oldu. Bölgemizde üretilen balların pazarlanması için Yusufeli Belediyesi tarafından açılan Bal Evi’nde üreticilerimizin balları pazarlanmaya devam etmekte” şeklinde konuştular.

Yusufeli Bal Üreticileri Birlik Başkanı Recep Yer, “Bal satışının artırılması için tanıtım ve pazarlama ağının geliştirilmesi gerektiğini, bunun içinde Artvinlilerin yoğun olarak yaşadığı şehirlerde satış ünitelerinin kurulması ve belediyelerin de destek olması durumunda üretimin de bu paralelde artacaktır” dedi.

Belediye başkanı Eyüp Aytekin, “Yusufeli’nde bal üretiminin artırılması için gerekli her türlü çalışmaya katkı sağlayacağız. Geleneksel Yusufeli Karakucak güreşleri festivali kapsamında her yıl En İyi Bal yarışması yaparak Yusufeli balını görücüye çıkarıyor ve tanıtımına katkı sağlıyoruz. Yaptığımız Yusufeli Bal Evi’nin arıcılarımıza daha fazla katkı vermesini bekliyorum” dedi.

Yarışmaya Yusufeli Bal Üreticileri Birlik üyesi arıcılarımız katılarak balları Yusufeli Belediyesi tarafından ücretsiz tahlil ettirerek yarışmalara katılabilecekler. Bal üreticileri birliği başkanı Belediye Başkanına “Biz Cumhuriyeti Böyle Kurduk” isimli tablo ve sezonun balından hediye etti.