Ana Sayfa Haberler Çalışma Hayatı Yusufeli Barajı’nda kıyım başladı

Yusufeli Barajı’nda kıyım başladı

0
1315
Artvin’deki Cengiz-Limak-Kolin Konsorsiyumu’na (CLK) ait Yusufeli Barajı inşaatında seçimin ardından toplu işten çıkarmalar başladı.
Yaklaşık 3 bin kişinin çalıştığı baraj inşaatında 25 Haziran’dan itibaren işten atılan işçi sayısının 850’yi bulduğu iddia edildi. İşten atmaların sürdüğü bildirildi.
Çoruh Nehri üzerine inşa edilen ve yapımı tamamlandığında 270 metre gövde yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise en yüksek üçüncü barajı olacak Yusufeli Barajı’nın yüzde 64’lük kısmının tamamlandığı açıklanmıştı.
Baraj tamamlandığında ekonomiye 450 milyon TL katkı sağlayacağı iddia ediliyordu.
CLK’nın işçilerin işten atılmasına gerekçe olarak devletten ödenek alınmadığını gösterdiğini ifade eden işçiler, “Bize ‘hükümet düşerse iş durur’ dediler, şimdi de hükümet düşmedi ama iş durdu, bizi kapı önüne koydular” dedi.
İşten atılan işçiler, patronun seçimden önce “AKP seçilmezse işler durur, oyunuz nerede ise gidin kullanın” dediğini aktardı. Elazığlı bir işçi, yaklaşık 350 işçinin kendi paraları ile minibüs tutup oy kullanmaya gittiklerini, ama dönüşte işten atıldıklarını öğrendiklerini söyledi.
İşçi kıyımı sonucu, işçileri şantiyelere taşıyan minibüsçüler de işten atıldı.
Yusufeli barajı inşaatı için daha önce 30 Mart 2018 Cuma günü DSİ tarafından “İkmal (tamamlama) ihalesi” yapılmıştı. Yapılan ihalede 486.6 milyon TL’lik barajın “tamamlanması” için 1 milyar 428 milyon TL’lik bedel belirlenmiş, ihale de yine Limak’a verilmişti.
Baraj inşaatının 2019 yılında tamamlanması planlanıyor. Baraj inşaatı nedeniyle sular altında kalacak olan ve 1950 yılında kurulan Yusufeli ilçe merkezi ile 4 köy yeni yerleşim alanına taşınacak.