Yusufeli inşaatın ortasında kaldı

0
98

Yapımı süren barajı nedeniyle Artvin’in Yusufeli ilçesi inşaat çalışmalarının ortasında kaldı. İlçenin taşınacağı yeni yerde de inşaat faaliyetleri bitmediği için ilçe halkı yoğun bir kirliliğin ortasında kaldı. Özellikle patlatılan dinamitlerden dolayı ilçe halkı huzursuz.

Artvin’in Yusufeli ilçe merkezi yapımı süren baraj inşaatı nedeniyle sular altında kalıyor. İlçe merkezinin taşınacağı yeni yerleşim yerinde konutların yapımı bitmediği için eski ilçe merkezi baraj inşaatına bağlı çalışmalar nedeniyle yoğun bir faaliyetin ortasında kaldı. İlçede yaşayanlar özellikle viyadük ayağı çalışmalarından dolayı toz tabakasının içinde yaşadıklarından şikayet ediyorlar.

Tamamlandığında temelden 275 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek kemer barajı olacak Yusufeli Barajı’nın son 5 metresine gelindi. Baraj suları altında kalacak ilçe merkezinin taşınacağı yeni yerleşim yeri çalışmaları devam ederken günde 2 veya 3 kere dinamit patlatılıyor. Patlatmaların ardından kenti toz dumanı sarıyor. Viyadük ayağı çalışmaları da ciddi anlamda hava kirliliğine yol açmış durumda.

‘YENİ YERLEŞİM YERİNE İÇME SUYU DAHİ GETİRİLMEDİ’

Barajın yapımına karşı bir dava da açılmıştı. Dava hâlâ Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde sürüyor. Baraj yapımına dava açan üç kişiden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Barış Demirci, barajın gövde çalışmasının bitmek üzere olduğunu fakat ilçede yol çalışmalarının, viyadük çalışmalarının, alt yapı ve üst yapı çalışmaları içi kamulaştırmaların sürdüğünü belirtti. Demirci yeni yerleşim yerinin henüz bitmediği için ortaya çıkan sorunları şu sözlerle aktardı; “Bu 50 yıldır tartışılan bir konuydu yapıldı mı yapılmayacak mı? Özellikle 2013 yılından sonra bu barajın  4 buçuk yıl içerisinde bitirileceği noktasında bir öngörüleri vardı, ne yazık ki her sene bu tarihi ileri attılar. 2023 yılına kadar yeni yerleşim yerine taşınma süreci biterse ideal bir zamanda bitirilmiş olacaktır.”

Demirci gövde inşaatının yeni yerleşim alanı inşaatından önce başlatıldığını, yeni yerleşim alanının henüz tamamlanmadığını, içme suyunun yeni yerleşim yerine henüz getirilemediğini açıkladı.

‘COVID-19 OLMASA DA YUSUFELİ’NDE MASKESİZ DOLAŞILMIYOR’

İlçenin merkezinde 170 metre yüksekliğinde bir viyadük çalışması yapıldığını, bu çalışma başlayana kadar büyük sorunlar yaşamadıklarını söyleyen Demirci, çalışmaların taşınmadan sonra yapılması gerektiğini aktardı. Ancak; halkın yaşadığı bir yerde büyük çaplı inşaat faaliyetinin gürültü, kirlilik dışında da tehlikede yarattığını dile getiren Demirci, “31 Mart seçimlerinin ertelenmesi ile 2 Haziran seçimlerine kadar geçen sürede Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum’un ilçeye gelerek viyadük konusunda kimsenin mağdur edilmeyeceğini ve yeni yerleşim yerine geçilmesiyle eş zamanlı olarak çalışmasının başlatılacağını ifade etti. Seçimi kazanmalarının ardından 5 ay sonra viyadük çalışması başladı. Yusufeli’nde her gün 3 ya da 4 kez dinamit patlatılıyor, şu an oturduğumuz bu koltukta sallanıyoruz” dedi. Demirci, Covid-19 salgını ile herkesin maske takma zorunluluğu olduğu şu günlerde Covid-19 olmasa dahi Yusufeli’nde çift maske takmadan gezilemediğini, toz dumanının tüm kenti sardığını vurguladı.

‘İNSAN SAĞLIĞINA VERİLEN ZARARIN KARŞILIĞI YOK’

Demirci, barajın artık tamamlanacağını ama yerlerinden edilecek insanların bunun üzerine birde sağlık sorunları yaşamasının kabul edilecek bir durum olmadığını söyledi. Demirci, ortaya çıkan durumun kesinlikle bürokrasinin plan hatasından kaynaklandığını beliterek, “Yusufeli kararını vermiş konumda ama bu projeyi yapıyorken artık bizi mağdur etmeyin. Eğer yeni yerleşim yeri gövde inşaatından aylar önce bitmiş olsaydı bugün biz bu eziyeti çekmeyecektik Bu bürokrasinin, bu iktidarın hatasının Yusufeli halkı tarafından çekilmesinin hiçbir haklı yanı yok ama maalesef çekiyoruz ve muhatap bulamıyoruz” dedi

Dilan Şahinbaş | Gazete Duvar