Yusufeli yeni yerleşim yerine taşınmadan esnafa skandal gerekçelerle “hak gaspı!.”

0
1536

Yusufeli, Yusufeli olalı son 15 yılda yaşadığı zorlukları zulmü hiç yaşamadı. 6 kez yer değişti. En sonunda şu anki yere taşındı. Burada da baraj Projelerinin içinde bilerek, kasten, isteyerek bu vadiyi ortadan kaldırdılar. Kamulaştırılması milyonlarca dolara mal oldu, Yeni yerleşim yeri de aynı şekilde yüz milyonlarca dolara mal oluyor. Yüzlerce kişi evinden yurdundan oldu. Araziler verasetli olduğu için çok az insan kamulaştırmadan dolayı mağduriyet yaşandı. %90’ı mağdur. Ancak yapacak bir şeyleri de yok.

Yeni yerleşim yeri ise her açıdan sorunlu. Kurulduğu yer dört tarafı maden ruhsatlarıyla çevrelenmiş. Yerleşim alanının % 80’den fazlası dolgu sahası… Eski yerleşim yeri 70 hektar alandayken, yeni yerleşim yeri 130 hektardan fazla. Ama imar için kullanılabilecek alan çok kısıtlı. Evler, işyerleri aynı tip. Ev sahiplerine ve esnafa verilecek işyerleri için çeşitli kriterler oluşturulmuş. Bunlar arasında skandal denebilecek gerekçeler de var. 2011 yılından sonra 1 gün bile köye ikamet alanlar işyeri alma hakkını kaybediyor.. Bu durum. Yusufeli esnafını harekete geçirdi.

Yeni Yusufeli yerleşim yeri çalışmaları devam ederken, diğer yandan da birtakım sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Yeni yerleşim yerinde bekâr olan Yusufeliliye ev çıkmaması sorunu tartışılırken, vergi mükellefiyeti olmasına rağmen vatandaş bekâr ise yeni yerleşim yerinde iş yeri sahibi de olamıyor. İkametgâhını 2011-2014 yıllarında bir günlük bile olsa köylerine aldırıp geri Yusufeli’ne getiren esnaflarımız da hak mahrumiyeti yaşıyorlar. 2012 yılından günümüze kadar açılan 145 iş yerinin sahiplerinin yeni yerleşim yerinde hak mahrumiyeti yaşayacağı apaçık ortada. Bu sayının ileriki günlerde daha da artacağı düşünülüyor. Bunlarla ilgili Yusufeli Esnaf Sanatkârlar Başkanı Mehmet Bülent Özdemiroğlu Ankara’da gerekli mercilerle görüşmeler yaparak mağdur olan esnafına sahip çıktı. Kendisi ile yaptığımız görüşmede;

ESNAF SANATKÂRLAR YUSUFELİ ESNAFININ HAKKINI ARIYOR

Özdemiroğlu: “Biz Yusufeli Esnaf Sanatkârlar Başkanlığı olarak yeni yerleşim yerinde hak sahibi olamayan vatandaşların sorunları ve taşınma esnasında doğacak mağduriyetlerin önüne geçebilmek için Ankara’da gerekli mercilerle görüşmelerde bulunduk. İlk olarak Esnaf Genel Müdürümüz Necmettin Erkan Bey ile görüştük. Kendilerine Yusufeli esnafının hak sahipliği mağduriyetliğini anlattık. Taşınma esnasında çıkacak olan zararlarımızı belirttik. Kendisine Yusufeli esnafının mağduriyetlerini anlatan dosyamızı sunduk ve ayrıca hak sahipliği mağduriyetini anlatırken Yusufeli belediye başkanımız Sayın Eyüp Aytekin Bey’i arayarak bilgi aldı.

BU SKANDAL GEREKÇEYLE 150 ESNAF HAK SAHİBİ OLAMIYOR!

İmar iskân Kanununa eklenen geçici madde ile 19.09.2006 tarih ve 5543 sayılı İskân Kanununun geçici 8. Maddesi Yusufeli Barajı rezervuar alanı altında kalan yerler için, konut ve iş yeri için hak sahipliği esasları hakkında çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararı ile ilçe merkezinde 350 esnaftan 150 esnafımıza hak sahipliği engeli olduğunu anlatan bir dilekçe verdik. Esnaf Genel Müdürümüz Necmettin Erkan Bey konu ile ilgili hassasiyet gösterdiklerini ve gerekli çalışmaları yapacağını ve böyle bir sonunun olduğunu ilk kez bizden duyduğunu belirtti.

İkinci Gün Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyon Genel Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken Bey’i makamında ziyaret ettik. Kendisi ile yaptığımız görüşmede Yusufeli esnaflarımızın sorunlarını genel başkanımıza aktardık. Taşınma bedel paraları ve hak sahipliği konusunu içeren dosyamızı genel başkanımıza verdik. Kendisi Yusufeli esnafının bu sorunlarıyla bizzat yakından ilgileneceğinin sözünü vererek bizden sular altında kalacak olan esnaflarımızdan yeni yerleşim yerinde hak sahibi olamayan esnaflarımızın isim listesini ayrı bir dosya olarak istedi.

Biz de Yusufeli’ye döndükten sonra yaptığımız tespitlerimizde 150 esnafımızın hak sahibi olamadığını bir üst yazı ile Sayın genel Başkanımıza yolladık. Davetimiz üzerine ilerleyen zamanlarda Müsteşarımız Nusret Yazıcı ile birlikte Yusufeli’ye geleceğinin sözünü verdi. Sonrasında Yusufelili müsteşarımız Sayın Nusret Yazıcı Bey’i yine makamında ziyaret ettik. Ankara’dan bizlere büyük desteği olan sayın müsteşarımıza da desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Üçüncü gün TBMM destek Hizmetleri Başkanı Levent Yazıcı’yı makamında ziyaret ettik. Sorunlarımızı kendilerine anlattık ve destek sözünü aldık. Mecliste aynı gün AK Parti MKYK üyesi STK’lardan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapan Eskişehir Milletvekilimiz Harun Karacan Bey’i ziyaret ettik. Aynı sıkıntı ve sorunlarımızı Sayın Genel Başkan Yardımcısına sunduk. Dosyayı inceledikten sonra Esnaf Genel Müdürü Necmettin Erkan Bey ile telefon görüşmesi yaparak görüş alışverişinde bulundu. Sonrasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’a, Yusufeli esnafının bu sorununun çözümü için yanlarına gideceklerini ve Yusufeli’ye Esnaf Genel Müdürü, Müsteşarımız Nusret Yazıcı, TBMM Destek Hizmetleri Başkanı Levent Yazıcı Bey ile davetimiz üzerine gelip sorunu yerinde inceleyeceklerinin sözünü aldık.

VEKİLLERİMİZ OLMADIĞI İÇİN GÖRÜŞEMEDİK DOSYALARIMIZI DANIŞMANLARINA BIRAKTIK

TBMM’de Artvin Milletvekilleri Erkan Balta ve Uğur Bayraktutan Beylerle mecliste olmadıkları için görüşemedik. Yusufeli esnaf ve sanatkârlarımızın sorunlarını anlatan dosyadan her iki milletvekillerimizin danışmanlarına verdik. Bu çalışmalarımız bu yapılanlarla sınırlı olmayacağını Yusufeli esnafımızın bilmesini istiyorum. Seçim zamanında verdiğimiz vaatlerin sonuna kadar arkasında olduğumuzu belirtiyor yaptıklarımızın takipçisi olduğumdan emin olmalarını istiyorum. Yusufeli Esnaf ve Sanatkârlar odası olarak esnaflarımızın her zaman haklarını sonuna kadar savunacağımızdan her zaman yanlarında olacağımızdan şüpheleri olmasın. Yusufeli esnaflarımıza hayırlı bol kazançlar dilerim” dedi.

TOKİ’DEN YUSUFELİ’NE YÖRESEL MİMARİDE 334 KONUT

TOKİ’nin Artvin Yusufeli ilçesinde yöresel mimariye uygun şekilde inşa edeceği 334 konutun ihalesi yapıldı.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Artvin’in Yusufeli İlçesi’nde inşa edilecek 334 konutun ihalesi yapıldı. 4 Mayıs, Perşembe günü gerçekleşen ihale kapsamında ayrıca lise (24 derslikli), aile sağlığı merkezi, ilçe jandarma komutanlığı hizmet binası, 6 dükkân ile altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alıyor. Yatay mimari konseptinde inşa edilecek projede, yükseklikleri zemin+4 olan konutların 294’ü 3+1, 40’ı ise 4+1 planında inşa edilecek.

YUSUFELİ YENİ YERLEŞİM ALANINA TAŞINIYOR

Türkiye’nin en yüksek, dünyada ise 3. en yüksek rakımlı barajı olan Yusufeli Barajı ve HES göl alanı içinde kalacak Yusufeli ilçe merkezi yeni yerleşim alanına taşınıyor. Yeni yerleşim alanında Yusufeli göl manzarasıyla birlikte gelişime açık olacak.
TOKİ tarafında ihalesi yapılan projede yörenin yerel mimarisini göz önünde bulunduruldu. Cephelerde zemin kat seviyesinde yöresel taş kaplama, ahşap görünümlü kaplamalar, dekoratif pencereler, söveler, Türk evini yansıtan çıkmalar kullanıldı. Projeyle yerleşim alanının dükkânları, parkı, peyzajı ve sosyal donatılarıyla nitelikli sosyal çevre imkânı sunan yeni bir yaşam merkezine dönüşmesi hedefleniyor.

KAYNAK; YÜCEL KAYA HABER: SAMİ ÖZÇELİK