Yusufeli’nde Aronia bitkisi yetiştirilmeye başlandı

0
624

“Süper Meyve” olarak tanımlanan Aronia bitkisi, Yusufeli’nde yetiştirilmeye başlandı.

“Süper Meyve” olarak tanımlanan Aronia bitkisi, Yusufeli’nde yetiştirilmeye başlandı. Baraj nedeniyle tarımsal alanları sular altında kalacak ilçede Yusufeli Belediyesi alternatif tarım alanları tesis ederken bölgede olmayan yeni meyve türlerini yetiştirmek için çalışıyor. Keçevet mevkii 1,5 dönümlük alanda Yalova Bahçe Kültürleri Araştırma Merkez Enstitüsü Müdürlüğünden teknik destek alınarak Aronia bitkisi deneme bahçesi yapıldı.

Aronia bitkisi yetiştiriciliği için Yalova Bahçe Kültürleri Araştırma Merkez Enstitüsü Müdürlüğü’nden teknik destek  aldıklarını söyleyen Yusufeli Belediye Veteriner İşleri Müdürü Mehmet Akıllı, “Ekonomik gelir kaynağı oluşturma adına alternatif ürün tespit etme ve halkımızın istifadesine sunma hedefiyle uzman ekiplerle yaptığımız değerlendirme sonucunda Aronia bitkisinin ilçemiz coğrafyasında yetişebileceği ve ekonomik gelir sağlayacağını düşüncesindeyiz. Keçevet mevkii 800 rakımdaki alana deneme süresini bir yıl olarak planladığımız 120 adet Aronia fidanı diktik.” dedi.

            Keçevet mevkii  1,5 dönümlük alanda bulunan Aronia bitkisi deneme bahçesi fidan dikimi ve takibi  Yusufeli Belediye Başkanlığı Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülecek.