Yusufeli’nde etrafı HES ve barajlarla sarılan vaşak karayoluna indi

0
1424

Artvin’in Yusufeli ilçesinde karayoluna inen vaşak görüntülendi.

Çoruh Nehri üzerindeki Yusufeli Barajı ve HES Projesi inşaatı bir yandan devam sürerken doğal yaşam da olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

Sular altında kalacak kent için yeni bir yerleşke kuruluyor. Yusufeli’nde kayıt altına alınan ve taşınma süreci devam eden mezarların ardından mevut ilçedeki ağaçların da taşınması için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda özel iş makineleri ile mevcut ilçeden toprağıyla alınan ağaçların taşınıp, dikildiği yeni ilçede fidan dikim çalışması da başlatıldı.

ağaçlartaşındı
Baraj suları altında kalacak olan Yusufeli’nde mezarlıkların ardından ağaçlar da taşınmaya başlandı.

YAŞAM ALANI SARILAN VAŞAK YOLA İNDİ

Doğal yaşam alanları HES ve barajlarla sarılan birçok hayvan hayatta kalma mücadelesi verirken bu sefer de bir vaşak karayoluna indi.

Yusufeli ilçesi Kılıçkaya köyünden Çeltikdüzü köyüne ailesi ile birlikte aracıyla giden Ahmet Yılmaz’ın cep telefonu kamerasına ilginç görüntüler yansıdı. Bir dönem nesli tükenme tehlikesi altında bulunan vaşak karayoluna indi. Karayolunda ilerleyen vaşağın umursamaz hali izleyenleri güldürdü. Korna sesine bile aldırış etmeyen vaşak bir süre boyunca karayolunda ilerledi. Aracı fark etmesiyle bir anda hızlanan vaşak bariyerlerden atlayarak gözden kayboldu.

artinde vaşak görüntülendi

Sabah saatlerinde yaşanan olayda çok şaşırdıklarını belirten Ahmet Yılmaz, “Vaşak bizden korkmadı. İlk kez böyle bir olaya tanık oluyoruz. Korna çalmamıza rağmen hiç aldırış etmedi. Bir süre sonra bize doğru dönen vaşak kaçarak uzaklaştı. Vaşak çok sakindi, kaçmadı hatta bize yol bile verdi. Bizden kaçmadığı için hasta olduğunu düşündük” dedi.