Yusufeli’nde İki Kooperatif Birden Kuruluyor

0
801
????????????????????????????????????

YUSUFELİ-Yusufeli’nde yapılmakta olan Yusufeli Barajı sonrasında meydana gelen tarım alanlarındaki kayıpları azaltmak, tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin üretime daha modern ve organize bir şekilde devam etmelerini sağalmak, pazarlama sıkıntılarını ortadan kaldırmak amacıyla Yusufeli Sebze-Meyve ve Yöresel Ürün Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ile Yusufeli Hayvan ve Hayvansal Ürün Üreticileri ve Pazarlama Kooperatifi kuruluyor.

Artvin Valisi Kemal Cirit, Yusufeli Kaymakamlığının öncülüğünde kurulacak iki kooperatifin yönetim kurulu başkanları ve üyelerini makamında kabul etti.

Kooperatif üyeleri ile tanışan Vali Cirit, Yusufeli Kaymakamı Ömer Dereci ile Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu’nda kooperatifin kuruluş amacı ve çalışmaları ile ilgili detaylı bilgiler aldı.

Her iki kooperatifin üyeleri ile tek tek tanışan Vali Cirit, üreticilere söz hakkı vererek yaptıkları üretim ve sahip oldukları sebze-meyve bahçeleri, küçükbaş-büyükbaş hayvan ile tarım arazileri konularda bilgiler aldı.

Çiftçilerin özellikle üretim ve pazarlama konusunda karşılaştıkları sorun, talep ve çözüm önerileri konusunda her zaman valilik ve kaymakamlık olarak yanlarında olacağını söyledi.

İlçede kurulan kooperatiflerin, çiftçilerin bireysel olarak aşamadıkları sıkıntıları kooperatiften doğan birliktelik gücü ile aşarak çiftçilerin gelir ve refah seviyelerini artırmaya çalışacağını ifade eden Vali Cirit, “ İlçede tarım ve hayvancılık alanında geçimlerini sağlayan üreticilerimizin birlikte hareket etme düşüncülerini çok önemsiyorum. Bu kooperatifleşme projesini olgulaştıran ilçe kaymakamımıza, tarım teşkilatımıza, ciddi anlamda da Yusufeli’ni bir noktaya taşıyalım diye düşünen sivil toplum kuruluşlarını ve kooperatif üyelerini ayrı ayrı tebrik ediyorum” dedi.

Kooperatifleri üreticilerin güç birleştirme aracı olarak gördüklerini belirten Vali Cirit, ilçede yapılan barajdan dolayı kaybettiğiniz toprakları yeniden kazanma mücadelenizi destekliyorum. Sizlerin bu birlikteliği Yusufeli’ne özel sektör ve vatandaş desteği sunmak görümünde olduğunuzu anlıyorum. İlçenin kalkınmasına sağlayacağınız tarımsal faaliyetlerinizde Valilik olarak her zaman sizlerin yanınızda olacağız.  İlçede 63 muhtarımız köylere hizmet götürme birliğimizde meclis üyesi olarak görev yapıyor. Köylere Hizmet Götürme Birliğinin kuracağınız her iki kooperatife üyeliği var. İlçe kaymakamlığının önderliğinde büyük bir başarı sağlayacağınıza yürekten inanıyorum” diye konuştu

-Kooperatifler göçü durduracak

Yusufeli Barajı’ndan dolayı tarım arazilerinin önemli bir bölümünü kaybeden ve tarımla geçimlerini sağlayan üreticilerin kurulan kooperatiflerle birlikte başka bölgelere göç etmesini önleyeceğinin altını çizen Vali Cirit “Çiftçilerimiz ve üreticilerimiz hem de bilinçli ve organize üretim yaparak kazanç sağlayacaksınız. Aynı zamanda ilçede uygulanan tarım destinasyonlarını yeniden kazanarak bir meyve ve sebze deposu olarak görülen Yusufeli’nin yeniden bu yönünün ortaya çıkmasını sağlayacaksınız. Bu anlamda tarım teşkilatımız sizlerin her daim yanınızda olacak. Valilik olarak bizlerde sizlerle hareket edeceğiz ve destekleyeceğiz.” diye konuştu.

Yusufeli Kaymakamı Ömer Dereci ise ‘’İlçemizde yapılmakta olan Yusufeli Barajı sonrasında meydana gelen tarım alanlarındaki kayıpları azaltmak, tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin üretime daha modern ve organize bir şekilde devam etmelerini sağalmak, pazarlama sıkıntılarını ortadan kaldırmak amacıyla kooperatiflerin kurulmasına öncülük ettiklerini söyledi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantı Vali Cirit’in huzurunda kooperatif üyelerinin iş yönelik kurulunun üyelik başvuru formunu imzalamasıyla sona erdi.