Yusufeli’nde İskan Başvuruları Tamamlandı

0
762

YUSUFELİ-Yusufeli İlçe merkezinde ikamet edenlerin, Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri iskan başvuruları 18 Aralık Cuma Günü sona erdi ve 3173 rakamına ulaşıldığı müracaatların son gününde Yusufeli Kaymakamlığı tarafından davet verildi.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, “Bu Sancılı Süreçte Sorumluluk Alan Herkese Teşekkür Ediyorum” dedi. 3 Aylık iskan başvuru süreciyle ilgili değerlendirme yapan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, zorlu bir süreçten geçtiklerine dikkat çekerek birlik ve beraberlik sağlandığı takdirde bu dönemin sağlıklı bir şekilde atlatılacağını söyledi. Belediye Başkanı Eyüp Aytekin; “ilçemiz ve hepimiz tarihi bir döneme tanıklık ediyoruz. Bu sancılı süreçte sorumluluk alan, ilçemizin geleceği ve hemşerilerimizin tercihleri doğrultusunda elini taşın altına koyan ve bu sıkıntılı sürecin birlikte aşılmasına katkı veren herkese teşekkür ediyorum. Önemli bir aşamayı başarılı bir şekilde aştığımızdan dolayı bu süreçte ilçe kaymakamlığımıza, bu meseleye omuz veren sivil toplum kuruluşu temsilcilerimize, basınımıza, belediye meclis üyesi arkadaşlarıma, il genel meclis üyelerimize, belediyedeki mesai arkadaşlarıma, iskan bürosunda çalışanlarımıza ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Tarih bunları yazacaktır.

 

“Yusufelililer Yeni Yerleşim Yerine Taşınma İradelerini Ortaya Koydular”

Belediye başkanı olarak şunu ifade etmek istiyorum. Yusufelililer bizlere hep güvendiler ve güvenmeye devam ediyorlar. Sırtımızdaki yükün ve sorumluluğun daha da arttığını hissettiğimiz bugünlerde, Hemşerilerimizin güvenine layık olmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. İlçe merkezimizde 7 bin küsur insan yaşıyor. 2006 Yılında yapılan bir araştırmaya göre aile büyüklüğümüz 4’tü. Şu anda alınan başvuru sayısının Yusufeli’ni kuşattığını ve Yusufelililerin yüzde 99 oranında yeni yerleşim yerine taşınma iradelerini de ortaya koyduğunu düşünüyorum. Tabi kimler kaldı, kimler nelerden etkilendi ve müracaat edemedi, bunu süreç içerisinde göreceğiz. Yeni yerleşim yerinde şu anda altyapı çalışmaları yapılıyor. Önümüzde bir 6 aylık süre var. İmarla ilgili kabul edilip yapımına başlanan yeni önerilerimiz olduğu için 2016 yılının sonu itibariyle altyapının tamamıyla biteceğini, 2017’de de inşallah üstyapı ihalelerinin yapılmış olacağını umuyorum”diye konuştu.

 

Ömer Dereci, “3173 Çok Memnun Edici Bir Rakam”

18 Eylül 2015 tarihinde başlayan Yusufeli ilçe merkezinde ikamet edenlerin iskan başvuruları 3 aylık süre sonunda tamamlandı. Yusufeli Kaymakamı Ömer Dereci, Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, il genel ve belediye meclis üyeleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kurum amirlerinin katılımıyla Yusufeli kaymakamlığı tarafından davet verildi. Yusufeli İskan Bürosunda verilen davette konuşan İlçe Kaymakamı Ömer Dereci, iskan başvurularının 18 Eylül ile 18 Aralık tarihleri arasında yapıldığını ve ilçe merkezinde oturan 3173 ailenin iskan talebinde bulunduğunu belirterek Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak olan köylerin iskan başvuru duyurularına da çıkılacağını söyledi. “2016 Yılının üçüncü ayı itibariyle köylerin iskan başvuruları da nihayete erecek ve Yusufeli ilçe merkezi ile köylerinin kaç aile ile iskan edileceğini net bir şekilde ifade edeceğiz” şeklinde konuşan Kaymakam Ömer Dereci açıklamasında şunları ekledi: “3173 sayısı tabi çok memnun edici bir rakam. Bu ilk adım başarı ile aşılmış durumda. Burada özellikle ifade etmek isterim ki başta milletvekilimiz İsrafil Kışla, Artvin Valimiz Kemal Cirit,bütün siyasi parti ilçe temsilcilerimize, Yusufeli’ndeki sivil toplum kuruluşu temsilcilerine, basınımıza, Yusufeli’nin belediye başkanına özellikle bu süreçte hayati müdahalelerde bulundu, huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu çalışmalara itibar edip bizlerin arkasında duran Yusufeli halkına en büyük teşekkürü sunuyorum.

 

“Süreç henüz bitmedi”

Tabi süreç henüz bitmedi. Çünkü taahhütname ile ilgili problemlerimiz var. Hak sahipliği noktasında bekarlarımız hak sahibi olacak mı, köylerimizin iskanı nasıl bir şekilde yapılacak, bunların hepsi soru işareti olarak sahada duruyor. Bundan sonraki süreçleri de aynı şekilde ısrarla talep ederek bakanlar kurulu kararına bazı hükümler koyarak aşama aşama bu sıkıntıyı ortadan kaldırmaya çalışacağız. İnşallah Yusufeli’ne yakışır bir ilçe merkezi kuracağız. İlçe merkezi kurmakla da bu meselenin bittiğini düşünmüyorum. Yeni ilçede fiziksel yapıyı kurduktan sonra vatandaşlarımızın gelirleriyle ilgili restorasyon projelerine yönelmeyi düşünüyoruz. İkinci aşama budur. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan İlçe Kaymakamı Ömer Dereci, “ara ara sıkıntılarla karşılaşılacağız. Ama birlikte hareket edersek hepsini teker teker aşacağız.”

Yusufeli Belediye başkanı Eyüp Aytekin de gazetecilerin konut fiyatlarıyla ilgili yönelttiği bir soruya karşılık; “konut fiyatları ile ilgili bir rakam telaffuz etme şansımız yok. Bu rakama bizi götürecek temel ilkeleri söyleyebiliriz. Bakanlar kurulu kararı diyor ki altyapı maliyetleri yok, mühendislik maliyetleri de bunun içerisinde yok. Maliyetine yani. İhalede müteahhit firma yüzde kaç kıracak göreceğiz. Yeni yerleşim yerindeki konutların parsel değerine ilişkin bir çalışmamız var. Orada insanlarımızı yerleşime özendirecek değerlerde tutulması konusu hep birlikte çalışacağımız, takip edeceğimiz süreçlerden birisi. İnsanımızı üzecek, pişman edecek herhangi bir süreç inşallah yaşamayacağız” dedi.

Edinilen Bilgiye göre, Yusufeli Barajı ve HES Projesi inşaatı nedeniyle bulundukları yerleşim yerlerinden kaldırılmaları zorunlu bulunanların yeni yerleşim alanına nakilleri, hak sahiplikleri ve borçlandırılmalarına ilişkin Yusufeli ilçesi iskân duyurusu 18 Eylül 2015 tarihinde askıya çıkmış ve 18 Aralık 2015 tarihinde de sona ermişti. Yusufeli Barajı ve HES İnşaatı nedeniyle sular altında kalacak olan köylerin iskan duyuruları da 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle bakanlar kurulu kararı gereği askıya çıkıyor.