Yusufeli’nde Sel Felaketinin Yaraları Sarılıyor

0
590

YUSUFELİ – Yusufeli Belediyesi, Yusufeli ilçe merkezinde 7 Temmuz gecesi meydana gelen aşırı yağışın neden olduğu sel felaketinin izlerini silmeye çalışıyor.

Belediye Fen İşleri ekibi, sel felaketinin yaşandığı günden beri, derelerden ve bayırlardan gelen hafriyatların doldurduğu mahalle, cadde ve sokaklarda temizleme işlemlerine devam ederken, su ve kanalizasyon hatlarında ve sulama suyu kanallarında hasarlar bırakan sel felaketinin zararlarını gidermek için yoğun çaba harcadı.

Sel nedeniyle Çoruh Caddesi, Ahalt, Hasanağa, Kazım Karabekir Mahallesi, Arıklı Küme Evleri ve Demirçubuk Mevkii dereleri ile Çoruh Caddesinde bulunan 8 ayrı dereden gelen hafriyatlar yolları ulaşıma kapatmış, tüm mahalle yolları kullanılamaz duruma gelmişti. Çoruh Caddesi’nde yaklaşık olarak 100 kamyon, Ersis Caddesinde 50, Şehit Murat İspirli Caddesinde 100, Kananet Mahallesinde 15, Ahalt ve Hasanağa Mahallelerinde 50, Kazım Karabekir Mahallesi ve Sarıgöl Caddesinde yaklaşık 50 kamyon hafriyat kaldırıldı. Yusufeli Belediyesi Fen İşleri ekibi kapanan yolları açmak için yoğun çaba sarf etti. Erdemler Mahallesi, Serindere ve Demirçubuk Mevkilerinde hafriyat kaldırma çalışması yerine mevcut yıkılan yollar yeniden yapılarak yollar ulaşıma açıldı. Sel temizleme çalışmaları boyunca toplam 15 iş makinesi (kamyon, loder, ekskavatör, kepçe) 10 gün boyunca çalıştırıldı. Tüm mahallelerin sulama suyu kanalları ve su kaynakları tamamen tahrip olmuş, su kanalları kullanılamaz durumdaydı. Ahalt, Erdemler ve Hasanağa Mahalleleri ile Çakaloğlu mevkii sulama kanalları, Kazım Karabekir Mahallesinde 3 adet ark, Cala Mevki ve Hamzet Mahallesi sulama suyu kanalları, Yusufeli Belediyesi tarafından iş makinesi ve boru yardımı ile mahalle sakinlerinin çalışmaları ile kullanılır duruma getirildi.

Sel, ilçe merkezinin su ve kanalizasyon altyapısında da tahribatlar meydana getirdi. Afetin ilk gününde ilçenin yüzde 50’sine su verilemedi. Sel felaketinin ikinci ve üçüncü günlerinde ilçenin yüzde 80’ine su verilmeye başlandı ve su problemi afetin beşinci gününde tamamen çözüldü.

Sel felaketi, ilçe merkezindeki kanalizasyon hatlarında da büyük zarara neden oldu. Su şebekesine oranla kanalizasyon hasarları fazla olduğundan sel afetinden 10 günden fazla zaman geçmesine rağmen yeni kanalizasyon arızaları da çıktı. Dere bölgelerinde bulunan kanalizasyon hatları tümüyle tahrip oldu ve yeniden hat döşeme çalışmaları da devam ediyor. Hasanağa, Erdemler, Ahalt, Kazım Karabekir, Kananet Mahalleleri ile Ersis Caddesi, Demirçubuk ve Çarkıdere Mevkilerinde, bulunan derelerden kanalizasyon hatları tamamen dolduğundan yeni kanalizasyon hattı yapılıyor.