Yusufeli’nde Üreticilere 20 Bin Pembe Domates Fidesi Dağıtıldı

0
473

YUSUFELİ-Artvin’de,  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesinde ‘Yöresel Tarım Ürünlerinin Yaşatılması Projesi’ kapsamında 2015 yılından bugne kadar toplam 110 bin adet pembe domates fidesi üreticilere ücretsiz olarak dağıtıldı.

Yöresel Tarım Ürünlerinin Yaşatılması Projesi’ kapsamında Yusufeli ilçesinde yöreye özgü Pembe Domates fidesi dağıtım töreni düzenlendi.

Yaklaşık 20 bin pembe domates fidesinin dağıtıldığı törene Artvin Valisi Ömer Doğanay, Yusufeli Kaymakamı Ahmet Altun, Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur ve üreticiler katıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur,  2015 yılında başlayan proje kapsamında her yıl üreticiye 110 pembe domates fidesi dağıtıldığını söyledi.

Okur “ Yöresel Tarım Ürünlerinin Yaşatılması Projesi kapsamında 500 bin fide dağıtımı hedefimiz var. Bölgede yerel ürünleri özelliklede pembe domatesi yetiştirip dağıtıyoruz. Bu yıl ilk fidelerimizi Yusufeli’nde dağıttık.  Yusufeli’ni önemsiyoruz. Burada meyvecilik ve sebzecilik kayda değer düzeyde.  İmkanlar dahilinde üreticilerimizi destekliyoruz. Dağıtacağımız fidelerden inşallah bol bereketli ürünler alırız” diye konuştu.

Artvin Valisi Ömer Doğanay ise,  devletin değişik teşvik ve destekleriyle her zaman üreticinin yanında olduğunu söyledi.

Yusufeli halkının yörenin en cefakâr insanları olduğunu kaydeden Vali Doğanay “İnsan için çalıştığından başkası yoktur. Buradan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik Beyefendiye Artvin halkı adına teşekkürlerimi iletiyorum. Benim meslek hayatımda görmediğim kadar devlet her alanda teşvik veriyor. Bakanlığımızın teşviklerinden faydanmamak Artvin için büyük kayıp olur. Her zaman devletinin milletinin yararını düşünen Yusufeli’nin cefakar insanın yanında olacağız. Bu fidelerimizin üreticimize bol kazançlar sağlamasını diliyorum” dedi.

Doğanay, fide dağıtımı esnasında bir süre üreticilerle sohbet ederek sorunlarını dinledi.

Konuşmaların ardından fide dağıtımı gerçekleşerek program sona erdi.