Yusufeli’nde Üreticilere Bilgilendirme ve Eğitim Toplantıları Düzenlendi

0
726

YUSUFELİ-Yusufeli İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Yusufeli’ne bağlı Kınalıçam ve Morkaya köylerindeki üreticilere bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlendi.

Yusufeli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelleri tarafından Kınalıçam ve Morkaya’daki köylerindeki üreticilere, Bakanlık tarafından hazırlanarak TBMM’den geçen ve 3 Aralık 2014 tarih ve 29194 sayılı resmi gazetede yayınlanarak 2 Şubat 2015 tarihinde yürürlüğe giren ’Bitki Koruma Ürünlerinin Önerilmesi, Uygulanması ve Kayıt İşlemleri Hakkında Yönetmelik’ ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Yusufeli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan toplantıda üreticilere, yönetmelikle, bitki ve bitkisel ürünlerde zararlı organizmalarla mücadelede kullanılan bitki koruma ürünlerinin tarla, bahçe veya bağlar ile ürünlerin saklandığı yerlerde uygulanmasında bilinçsiz bir şekilde kullanılmasını önlenmesinin gerektiği anlatıldı. Toplantıda, insan, bitki ve çevre sağlığının korunması, bitkisel ürünlerde kalıntı probleminin ve tavsiye dışı ilaç kullanımının engellenmesi ve izlenebilirliğinin sağlanmasının hedeflendiği açıklanırken, yönetmelik çerçevesinde üreticilere, bitkisel üretim yapıldığı alanlarda, bitki koruma ürünü uygulamalarını yapabilmesi için ’Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi’ almış olan yetkili kişilere yaptırması ya da kendisinin belge almasının zorunlu olduğu anlatıldı.

Yusufeli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen toplantıda ‘Bilgilendirme ve eğitim’ toplantılarının diğer köylerde de devam edeceği vurgulandı.