Yusufeli’ne Bal Evi

0
2091

 YUSUFELİ-Yusufeli Belediyesi tarafından yaptırılarak belediye meclisi kararıyla Yusufeli Bal Üreticileri Birliğine tahsis edilen Bal Evi, hizmete açıldı.

Doğal koşullarda organik olarak üretilen Yusufeli balının hak ettiği değerden satışa sunulması ve ülke çapında tanıtımının yapılması için Bal Evi’ni açtıklarını söyleyen Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, “vaatlerimiz arasında yer alan Yusufeli Bal Evi sözümüzü de gerçekleştirmiş olmaktan mutluyuz” dedi.

Yusufeli arıcılığının sorunları ve çözüm önerileri noktasında Yusufeli Bal Üreticileri Birliğimize destek olmaya gayret ediyoruz diyen Başkan Eyüp Aytekin; “tabi ki Bal Evi yapımı ile arıcılarımızın sorunlarını tamamen çözmüş olmayacağız ama Yusufeli Bal Evi, hem bal üreticileri birliğimizin hem de arıcılıkta uğraş veren hemşerilerimizin sorunlarının çözüme kavuşmasına bir nebze de olsa yardımcı olacak kanaatindeyim. Ekolojik dengesi ile dört mevsimi aynı anda yaşayan ender yerlerden biri Yusufeli. Zengin bitki örtüsüne sahip ilçemizde çok değerli bal üretiliyor ve balımızın tanıtımını yaparak uygun pazar ortamı oluşturmak gerekiyor. Bu anlamda İnşallah bal evi amacına ulaşacak ve Yusufeli balının ülke çapında tanıtımına katkı verecek diye umuyorum” şeklinde konuştu.

İlçe merkezi İnönü Caddesi üzerinde inşa edilen Yusufeli Bal Evi, Yusufeli Bal Üreticileri Birliğine teslim edildi. İç dizaynı özel olarak tasarlanan bal evinde bal satışları da başladı. Yusufeli’ndeki bal üreticilerinin sorunlarına çözüm odaklı çalışmalar yapan Yusufeli Bal Üreticileri Birliği Başkanı Recep Yer, marka ve patenti alınmış, paketlenmiş balları, bal evinde pazarlamaya başladıklarını ifade ederek birlik üyelerince Yusufeli köylerinde ve Ardahan iline yapılan gezginci arıcılık sonucu elde edilen balların, gıda kontrol laboratuarlarında gerekli muayene ve analizleri yapıldıktan sonra dolumu yapılarak Yusufeli Bal Evinde satışa sunulduğunu söyledi. Recep Yer, “Üreticilerin isimleri, balın menşesi ve tahlil raporu da satış esnasında tüketiciye anlatılmaktadır.  Tüketiciler gönül rahatlığı ile ballarımızı alıp tüketebilirler. Ayrıca, kristalize ballar da hakiki baldır ve tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Yusufeli balını hemşerilerimize tanıtmak ve satın almalarını sağlamak amacıyla web sitesi üzerinde online satış sistemi hazırladık. İnternet ve telefonla sipariş alarak tüketicilerimize ulaşmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Yusufeli Bal Evinde satışa sunulan 100 ile 500 kilo arasındaki ballar, bir yıllığına Yusufeli Belediyesi tarafından ücretsiz tahlil edilecek.