Yusufeli’nin temiz suyu

0
96

Yusufeli ilçe merkezine kaynağından gelen içme suyu çeşitli testlere tabi tutularak evlerine ulaştırılıyor.

DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından inşa edilen Su Artıma Tesisi Yusufeli ilçe merkezine içme suyu temininde önemli bir yer tutuyor. Tesis, Tekkale Köyünden gelen ham suyun çeşitli arıtma evrelerine tabi tutularak evlerimize saf ve temiz bir şekilde gelmesini sağlıyor.

Son derece modern ve teknolojik olarak inşa edilen arıtma tesisinde içme sularının rutin analiz ve deneylerini yapabilecek kabiliyet ve kapasitede bir su laboratuarı da kuruldu. Bu laboratuar sayesinde içme suyu düzenli olarak test edilerek uygunluğu kontrol ediliyor. Hamsu Tekkale Köyünden 5500 M³/Gün kapasite de çelik borular ile tesise giriş yapmaktadır. Tesise giriş yapan suyun Hamsu deneyleri, Proses deneyleri ve Çıkış Suyu deneyleri düzenli olarak yapılmaktadır. 115 M³/Saat kapasitede çalışan tesisten çıkan 2500 Ton su 3 farklı depoda depolanarak kullanıma sunuluyor.

Elde edilen veriler neticesinde Tekkale Köyünden gelerek arıtma tesisinde arıtılan içme suyunun kullanılmasında herhangi bir sorun bulunmadığı ifade eden Yusufeli Belediyesi Çevre Mühendisi Zeynep Şahin; Arıtma tesisimizde tam donanımlı bir adet laboratuvar bulunmaktadır. Bu sayede Tekkale Köyümüzden gelen içme suyu arıtılarak çeşitli testlere tabi tutulmaktadır. Bu testler “İnsanı Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği ve TS 266 Standardı ile uyumludur. Laboratuvarımızda yapılan Nitrak testi, Amanyok testi, TOC (Toplam Organik Karbon) Değerleri vb. testlerin sonuçları ilgili yönetmeliğin belirlemiş olduğu aralıklar içerisinde yer almaktadır. Hemşehrilerimizin gönül rahatlığı ile içme suyunu kullanabilirler. Tesisimizin hayata geçmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Arıtma tesisinde incelemelerde bulunan Yusufeli Belediyesi Fen İşleri Müdürü İbrahim Özdemir; DSİ yetkilileri ile birlikte tesisimizde incelemelerde bulunduk. Tespit ettiğimiz eksiklikleri kendilerine ilettik. En kısa süre içerisinde tesisimizi teslim alarak kullanıma devam edeceğiz. Böylesine modern ve teknolojik bir tesisin ilçemizde olması bizleri son derece mutlu ediyor. Hemşerilerimiz gönül rahatlığı ile suları kullanabilirler” dedi.

DSİ 26. Bölge Müdürlüğü tarafından inşa edilen Arıtma Tesisinde Yusufeli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünden Çevre Mühendisi görev yaparak tesisin işleyişini takip ediyor.