Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Başladı

0
591

Zorunlu Kış Lastiği uygulaması tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de 1 Aralık itibariyle başladı.

Türkiye’de hava durumunda kar etkisini yavaş yavaş göstermeye başlarken, sürücüler kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak sorusunu soruyor. Uygulama en yakın sürede başlarken, zorunlu olan bu uygulamaya uymayanlara para cezası kesilecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012’de yürürlüğe giren “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek.

Kurala uymayan araçların işletmecilerine 602 lira ceza uygulanacak. Söz konusu uygulama, 1 Nisan’da sona erecek. Uygulama tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de başladı.

Uygulama, kış şartlarına göre önlemini almamış, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatmasını ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla başlatıldı.

Uygulama 1 Aralık 2016 tarihinde başlıyor. 1 Aralık’tan sonra tüm araba sahipleri araba lastiklerini değiştirmek zorundadır. Değiştirmeyenlere ise 602 Lira ceza kesilecek. Uygulama 1 Nisan 2017 tarihinde sona erecek. 2015 senesinde lastiği takmayan sürücülere toplam 1 milyon 951 bin 119 Türk Lirası ceza kesildi.

Haber: Adem  Güngör