Cengiz Holding’e Talan Serbest, Artvinliye Eylem Yasak

0
859

Artvin’de eylem ve gösteri yasağı 1 yıldır devam ediyor. Rize İdare Mahkemesinde 19 Eylül 2016 tarihinde yapılan karar duruşması öncesi 18 Eylül tarihinde eylem ve gösteri yapma “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yapılacak olan her türlü yürüyüş, basın açıklaması, toplantı, miting, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, afiş, pankart, bildiri vb. türündeki tüm etkinlikler ile kapalı alanlarda düzenlenecek olan oyun, temsil, çeşitli şekillerdeki gösterinin yapılmasını bu etkinliklerin öncesi, sırası ve sonrasında oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesi ile İl Merkezinde İl Valiliğinden İlçelerde ise Kaymakamlıklardan alınacak izne” bağlanmıştı. 18 Eylül 2016 tarihinde alınan eylem yasağı her ay yenilendi ve  bu ay 14.09.2017 tarihi itibariyle tekrar uzatıldı.

Konu ile ilgili görüşünü aldığımız Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan “Türkiye’nin hiçbir ilinde uygulanmayan bir baskı ile karşı karşıyayız, Artvin geçen yıl en güvenli huzurlu il seçilmişti buna rağmen eylem yasağı konuldu. Bu uygulamanın sadece bir şirket için konulduğunun farkındayız. Jandarma hala maden alanında şirketin korumacılığını yapıyor” dedi. Anayasa mahkemesine başvuru sürecinde olduklarını anlatan Karahan “Mahkemeye başvurmadan önce bilim insanlarının alana çıkıp inceleme yapmasını istedik ancak valilik izin vermedi biz gerekli incelemeleri yapıyoruz dedi. Bırak bizlerin çıkmasını oralarda arazileri olan hayvancılar bile farklı alanlardan çıkarak yollarını uzatıp hayvancılık yapmak zorunda kalıyor” dedi.
Alınan eylem yasağı kararları ile Cengiz Holding, halkın yoğun itirazlarına rağmen Cerattepe’deki maden projesini OHAL kanunlarının kendisine tanıdığı rahatlıkla yürütmeye, altını üstüne getirmeye devam ediyor.
Valiliğin resmi sitesinde yer alan yasak açıklaması:
T.C. ARTVİN VALİLİĞİ (BASIN AÇIKLAMASI)
“2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11/m maddesi, 2911 sayılı kanunun 17.nci maddesi, 5442 sayılı kanunun 11. Maddesi hükmü uyarınca ve İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 13.09.2017 tarih ve 7594 sayılı yazısı gereğince; Devlet Kurum ve Kuruluşlarının yapacağı resmi programlar ve etkinlikler hariç, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yapılacak olan her türlü yürüyüş, basın açıklaması, toplantı, miting, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, afiş, pankart, bildiri vb. türündeki tüm etkinlikler ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanununun Ek-1. Maddesi kapsamında açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek olan oyun, temsil, çeşitli şekillerdeki gösterinin yapılmasını bu etkinliklerin öncesi, sırası ve sonrasında oluşabilecek şiddet hareketleri gerekçesi ile 14.09.2017 tarihinden geçerli bir (1) ay süreyle İl Merkezinde İl Valiliğinden İlçelerde ise Kaymakamlıklardan alınacak izne bağlanmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
(Karadeniz İsyandadır)