Batum’da Uluslararası Turizm ve Sağlık Fuarı açıldı

0
486

Batum’da, bu yıl 12’ncisi düzenlenen Uluslararası 2019 Expo Batumi Travel/ Expo Med Batumi Fuarı başladı.

Kentteki bir otelde gerçekleştirilen, turizm ve sağlık sektörünün tanıtımının yapıldığı fuara Türkiye’den 22 firma katılıyor.

İran, Polonya, Ukrayna, Azerbaycan, Almanya, Hollanda, Çin, Rusya ve Estonya’dan çok sayıda firma da fuardaki yerini aldı.

Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Tornike Rijvadze, yaptığı açıklamada, fuarın her geçen yıl büyüyerek bugünlere kadar geldiğini söyledi.

Fuarın bölgenin ekonomik gelişimi için çok büyük önem taşıdığını vurgulayan Rijvadze, “Sağlık ve turizm sektörünün gelişmesi için bu tür organizasyonlar çok önemli. Burada 10 ülkeden çok sayıda firmayı ağırlıyoruz. Güzel bir organizasyon, bu tarz organizasyonların devamını diliyorum.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Batum Başkonsolosu Makbule Koçak da fuarın, Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti’nin ev sahipliğinde Türk iş adamı tarafından düzenlendiğini bildirdi.

Türkiye’den çok sayıda firmanın fuara katıldığını dile getiren Koçak, “Ülkemizden çok sayıda katılımcı olduğu için bizler de buradayız. Fuar çok hareketli ve oldukça yoğun katılım var. Fuarın, ülkemizdeki turistik yerlerin tanıtımı bakımından çok faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

Koçak, bu yıl ilk defa turizm fuarıyla medikal turizm fuarının bir arada yapıldığını anlatarak, “Gürcistan’dan çok sayıda hasta tedavi amacıyla ülkemize seyahat ediyor. Fuar bu boyutuyla da bu yıl bir adım daha öne çıktı. Güzel, faydalı iş temaslarının kurulacağını umut ediyorum.” diye konuştu.

Artvin Halk Oyunları Topluluğu’nun gösteri sunduğu fuara Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Artvin Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Akyürek ile davetliler katıldı.

Fuar, 12 Mayıs Pazar gününe kadar ziyaret edilebilecek.