Gürcistan’da ilan edilen sokağa çıkma yasağı hakkında duyuru

0
321

Türkiye Cumhuriyeti Tiflis Büyükelçiliği Gürcistan’da ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla ilgili açıklama yaptı.

Gürcistan’da Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler kapsamında 21 Nisan 2020 tarihine kadar geçerli olmak üzere Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edildiği duyurulmuştu.

Tiflis Büyükelçiliği resmi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla sokağa çıkma yasağıyla alakalı son gelişmeleri paylaştı.

Yapılan açıklamada şu maddelere yer verildi:

-31.03.2020 tarihi saat 08:00’den itibaren geçerli olmak üzere, 21:00-06:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.

-Şehirlerarası ve şehiriçi tüm toplu ulaşım araçlarının faaliyeti durdurulmuştur. Binek araç ve taksilerin, içinde 3’ten fazla yolcunun bulunmaması ve şoförün yanındaki koltuğun boş olması şartıyla dolaşımı serbesttir. Ayrıca, stratejik olarak önemli tesislerin görevlileri tarafından organize edilmesi ve güvenli ulaşım sağlanması suretiyle yolcuların taşınmasına izin verilecektir.

– Eczane ve gıda marketleri hariç olmak üzere, 3’ten fazla kişinin birarada bulunması yasaklanmıştır.

-70 yaş üstü kişilerin, en yakınında bulunan market, eczane veya sağlık merkezine gitme durumları hariç olmak üzere sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.

-Tiflis, Batum, Kutaisi, Poti, Rustavi ve Gori şehirleri idari sınırlarında giriş-çıkışların kontrol edilmesi amacıyla kontrol noktaları kurulacak ve buralarda ateş ve kimlik kontrolü yapılacaktır.