Hopa ve Arhavi’de 42 Öğretmenin Açığa Alınması Hopa’da Protesto Edildi

0

HOPA – Hopa’da 35 ve Arhavi’de de 7 öğretmenin açığa alınması yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.

Hopa Belediye parkında toplanan açığa alınan öğretmenler ve uygulamayı protesto eden kalabalık bir grup sloganlar eşliğinde İnönü Caddesi üzerinden yürüyerek Cumhuriyet meydanına geldiler.

Burada ilk konuşmayı yapan Halkevleri Doğu Karadeniz Bölge sorumlusu Taylan Kaya, Hükümet-FETÖ ilişkisine değinerek,düne kadar kol kola yürüdükleri, besleyip büyüttükleri, ne istediler de vermedik diyerek, Ankarayı bile parsel-parsel bunlara peşkeş çektiklerini itiraf eden Ak parti iktidarının şimdi FETÖ ile mücadele altında Ülkenin ilerici-aydın kesimine saldırıya geçtiğini, 1.100 öğretmenin açığa alınmasının daha başlangıç olduğunu, devamının geleceğini, her duyarlı aydın demokratın bu uygulamaya tepki göstermesi gerektiğini söyledi.

Daha sonra Emekli öğretmen Berziya Hacımuratoğlu Hopa Halkı imzalı basın açıklamasını okudu. Laikliği, Bilimi, Barışı savunan öğretmenlerimize sahip çıkıyoruz başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “15 Temmuz’dan bu yana FETÖ adı altında yürütülen operasyonlarda darbe girişimi ile ilgisi olmayan, kamuda hizmet üreten yüzlerce çalışan da hedef alındı. 20 Temmuz günü OHAL kararı alan iktidar bu kararın “halka değil, devlete karşı” alındığını söylese de, OHAL’i fırsata çevirmekte tereddüt etmedi. Darbeciler bahane edilerek saldırı dalgası muhalif kesimlere, sermaye iktidarının karşısında mücadele eden emek örgütlerine yöneldi.

Eğitim öğretim yılının açılmasına sayılı günler kala 1 Eylül gece yarısı çıkarılan 672 sayılı KHK ile tek seferde 28 bin 163 öğretmen, en temel hukuk ilkeleri ve anayasa ayaklar altına alınarak, adil yargılama ve savunma hakkı bile tanınmadan kamu görevinden ihraç edildi. Ardından 8 Eylül tarihinde 11.285 öğretmen, iktidar ve siyasal uzantılarının algı operasyonu ve hükümetin darbe firsatçılığı sonucunda açığa alındı. Eğitim emekçilerine yönelik bu saldırı dalgasında ilçemiz özel olarak hedef seçildi. Hopa’da görev yapan ve darmadağın edilen eğitim sistemi içerisinde ısrarla ve inatla bilimi, aydınlığı, laikliği savunan 35 öğretmenimiz açığa alındı.

Bu yaşananlar da çok açık bir şekilde gösteriyor ki, devleti ve eğitim sistemini kendi siyasal-ideolojik çıkarları doğrultusunda yeniden yapılandırmak isteyenler, karşılarında duracak hiçbir muhalif, örgütlü güç istemedikleri için eğitime darbe girişiminde bulunuyor. Hükümet kendisine muhalif herkesi “terör suçu” ile ilişkilendirerek kamuoyu desteğini arkasına almaya çalışarak kendi suçlarının üzerini örtmek istiyor.

Hükümet, darbecilerle gerçek anlamda hesaplaşmayı bırakmış, OHAL hukukuna dayanarak çıkardığı KHK’ler ile kendinden olmayan herkesin tasfiyesini amaçlayan “sivil darbe” politikalarını devreye sokmuştur. AKP’nin ülkenin ve eğitimin temel sorunlarını çözmek, demokratikleşmenın adımlarını atmak, hukukun gerçek anlamda üstün olduğu demokratik bir yapı oluşturmak gibi bir niyetinin olmadığını biliyoruz. İşte bu antidemokratik tutum, ülkeyi ve eğitim sistemini büyük bir kaosa doğru sürüklüyor.

15 Temmuz darbesinin başarılı olması durumunda yapılacak olanlar, bugün bizzat hükümet eliyle hayata geçirilmek isteniyor.

Siyasi iktidar, yıllardır eğitimin dinselleştirilmesine ve ticarileştirilmesine direnen, laik-bilimsel eğitimi savunan, emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten eğitim emekçilerinden intikam alırcasına hareket ediyor.

Sürekli Milli Eğitim Bakanı değiştirerek eğitim alanında keyfi düzenlemeler yapan, tarikatların, cemaatlerin her alanda önünü açan, gerici 4+4+4 eğitim sistemini çocuklarımıza dayatan, kindar ve dindar nesiller yetiştireceklerini ilan eden, 14 yıl boyunca FETÖ ile birlikte her türlü gerici, ırkçı, piyasacı politikayı hayata geçirmeye çalışan AKP/saray iktidarıdır. Ama bugün bu kirli ortaklığa karşı çocuklarımızın geleceği için müadele eden, karanlığa geçit vermeyen öğretmenlerimiz hedef seçilmiştir.

Günlerce sokaklarda demokrasi nöbetleri gerçekleştirip halkı seferberliğe çağıran AKP iktidarının eğitim emekçilerinin örgütlü mücadelesine dönük bu firsatçı saldırısını kabul etmiyor, hiçbir hukuki dayanağı olmadan kamu görevlilerinin açığa alınmasının, ihraç edilmesinin derhal sonlandırılmasını istiyoruz. Eşit özgür bir gelecek için bilimsel laik eğitim mücadelesi veren öğretmenlerimizin okullarına dönmesi için omuz omuza mücadele edeceğimizi ilan ediyoruz.

Hopa ve Arhavi’de açığa alınan 42 öğretmen derhal görevlerine iade edilsin” denildi.

Basın açıklaması sonrası Hopa Meydanında toplanan grubun dağılması ile yürüyüş sona erdi.