Rize-Artvin Havalimanı siyasilerin gündeminde: Koşullar daha da iyileşecek

0
69

14 Mayıs’ta hizmete açılışının 1’inci yılını dolduracak olan Rize Artvin Havalimanında ek seferlerin açılmaması ve coğrafi koşullar nedeniyle yaşanan uçuş iptalleri siyasilerin gündeminde. Ak Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar “Yaşanılan bazı aksaklıklarla ilgili ek seferler ve coğrafi koşulların etkisiyle birtakım sıkıntılar oluşabiliyor, bu konuların takipçisiyiz. Önümüzdeki süreçte koşullar daha da iyileşecektir” dedi.

Arzu Erbaş’ın haberine göre Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy’de 2017 yılında temeli atılarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca 1000 hektarlık alanda yapılan Rize -Artvin Havalimanı 14 Mayıs 2022’de hizmete açıldı. Yaklaşık 11 ayı geride bırakan havalimanında, vatandaşların ek sefer talebi ve coğrafi koşullar nedeniyle özellikle kış mevsiminde yapılan uçuş erteleme ve iptalleri siyasilerin gündemine taşındı.
‘COĞRAFİ KOŞULLARIN ETKİSİYLE BİR TAKIM SIKINTILAR OLUŞABİLİYOR’

Ak Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar “Havalimanı açıldıktan hemen sonra bir yoğunluk oluştu ve hepimiz yaşadık bunu. Hatta fiyatlar tavan yaptı. Biz bunun üzerine çok gittik. Ben o zamanlar bir görevim olmamasına rağmen kendime görev olarak aldım. Bu durumla alakalı araştırmalar yaparak yetkililerle görüştüm. Bazı bilgiler edindik. Devasa bir proje yapılamaz denilen bir projeyi ilimize kazandırdık. Yaşanılan bazı aksaklıklarla ilgili ek seferler ve coğrafi koşulların etkisiyle bir takım sıkıntılar oluşabiliyor bu konuların takipçisiyiz. Önümüzdeki süreçte koşullar daha da iyileşecektir” dedi

‘RİZE’MİZİN COĞRAFİ YAPISINDAN KAYNAKLANIYOR’

Rize’nin coğrafi yapısından dolayı Havalimanında bazı sorunlar yaşandığını belirten Ayar “Rize Artvin Havalimanı coğrafi koşullardan dolayı diğer havaalanlarına göre hava şartlarından biraz daha fazla etkilendiğini söylüyorlar. Bu kısmen doğrudur. Bu durum Rize’mizin coğrafi yapısından kaynaklanıyor. Hatta oradaki teknik cihazların Trabzon’dan daha düşük olduğunu söylüyorlar. Bu yanlıştır daha yüksektir ama coğrafi şartlar nedeniyle tam görev yapamadığı için düşük seviyede görev yapıyor. Trabzon CAT’2’dir. Bizimki CAT 3’tür onun bir üst versiyonudur. Ancak coğrafi nedenlerden dolayı CAT1 gibi işlem yapıyor. Onu CAT 2 gibi işlem yaptırabilmek için de bir özel bir ışıklandırma yapılıyor. Işıklandırma bu sene bitiyor ama onunda ötesinde başka bir yatırım daha gerekiyor. Onun da bu sene ki yatırım programına alındığı bilgisi bize geldi. Onun da inşallah bu sene sonuna kadar yapılacağı yönünde bilgilerimiz var” dedi.