Trabzon’da Ekonominin Yıldızları Ödüllendirildi

0
871

TRABZON-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun konuk olarak katıldığı Programa, Vali Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç AK Parti Trabzon milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar ve Salih Cora, Trabzon Vergi Dairesi Başkanı Ayhan Yaman, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı M. Şadan Eren ile Yönetim Kurulu Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı A. Şükrü Koleoğlu, DOKİB Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan ile çevre illerden oda ve borsa başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, oda meclis üyeleri ve çok sayıda iş adamının katıldı.

 TTSO BAŞKANI M. SUAT HACISALİHOĞLU

Törenin açılış konuşmasını yapan TTSO Başkanı Mustafa Suat Hacısalihoğlu, törenin özelliğinin ülkenin kalkınmasına, iş camiasının vermiş olduğu katkının ödüllendirilmesinin olduğunu söyledi. Hacısalihoğlu, “Burada bir çark var, bu çark aslında ekonominin, ülkenin yönetim çarkı. Burada iş adamlarımız yapmış oldukları faaliyetlerden ekonominin ülkenin kalkınmasına katkı sağlayarak bu ticari faaliyetlerden elde ettikleri kârdan verdikleri vergilerle ülkemizin kalkınıp gelişmesine, refah seviyesinin yükselmesine vesile olmaktadırlar. Son dönemlerde biraz zor da olsa bu çark dönmeye devam etmekte. Esas olan bu çarkın kolay dönmesidir. Buna kolaylık sağlayacak olan ise çarkın arasındaki yağdır. Hükümetin alacağı kararlar da bu çarkın kolay dönmesini sağlayacaktır.” dedi.

TOBB’un iş camiasından gelen bütün konuları hükümete iletmekte büyük gayret sarf ettiğini ifade eden Hacısalihoğlu, “Bunun camiamızın sorunlarının giderilmesi, iş hayatımızın kolaylaştırılması için çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu anlamda başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu. Hacısalihoğlu, “İstihdamın kalıcı olarak halledilmesi için toplum yararına projelerin bir yıllığına özel sektöre bu hak tanınsın ve bir yıl daha çalışma zorunluluğu getirilsin. Bunu Sayın Bakan’ımız Süleyman Soylu Bey’den talep ediyoruz.” dedi.

 TTSO MECLİS BAŞKANI M. ŞADAN EREN

TTSO Meclis Başkanı M. Şadan Eren, Trabzon’un coğrafi konumunun getirdiği dezavantajla bir sanayi şehri olmamasına karşın jeopolitik konumu ile tarihin her döneminde önemli bir ticaret kenti olduğunu söyledi. Eren, “Çeşitli sektörlerde ülkemizin ihracatına katkı sağlayan sanayi firmaları da şehrimizde mevcuttur. Bugün burada hem tüccar hem de sanayicilerimizi ödüllendireceğiz. TTSO üyeleri ülkemizin kalkınması ve sosyal devletin gelişmesi adına çok önemli olan vergi verme sorumluluğunu eksiksiz olarak yerine getirmektedir. Bu veriler önemli bir emeğin ve alın terinin takdiridir.” dedi.

TRABZON VERĞİ DAİRESİ BAŞKANI AYHAN YAMAN

Trabzon Vergi Dairesi Başkanı Ayhan Yaman, verginin anayasal bir yükümlülük ve kutsal bir görev olduğunu söyledi. Yaman, “Yapılan bu tanımlamalar gösteriyor ki güçlü ve bağımsız bir Türkiye için vergi olmazsa olmazdır. Ülkemizin 2023 hedeflerine ve 10. Kalkınma Planı’nda belirlenen amaçlarına ulaşabilmesi için kamu gelirlerinin sağlıklı ve sürekli kaynaklardan çağdaş yöntemlerle toplanması büyük önem taşımaktadır.” dedi. Trabzon’un Kasım 2015 dönemi itibarıyla vergisel profiline ilişkin bilgi veren Yaman, “İlimizde 14 bin 505 adet gelir vergisi, 4 bin 486 adet kurumlar vergisi, 14 bin 617 adet sermaye mükellefi, 12 bin 649 basit tür mükellefimiz mevcut. Yine ilimizde Kasım 2015 itibarıyla gerçekleşen vergi tahsilâtı 1 milyar 586 milyon TL’ye ulaşmıştır. Burada artış oranı yüzde 18, Türkiye ortalaması 15,9’dur. Yapılan tahsilatın yüzde 32’si gelir vergisi, yüzde 7’si kurumlar vergisi, yüzde 8’i özel tüketim vergisi, yüzde 17’si KDV’den oluşmaktadır. KDV’deki artış oranı yüzde 25, ithal KDV artış oranı ise yüzde 3.76’dır. 2015 yılı Mart ayında gelir vergisi beyanında oluşan toplamı 20 milyon 625 bin TL, tahakkuk eden vergi 52 milyon 567 bin TL’dir.” şeklinde konuştu.

 TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU

Trabzon 2015 Ekonominin Yıldızları Plaket Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu OECD ülkeleri arasında en yüksek istihdam yüküne sahip olduklarını hatırlatarak, asgari ücret artışındaki yükün tamamının özel sektöre yüklenemeyeceğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun da katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada, “Biz sadece rakiplerimizle aynı şartlarda yarışmak istiyoruz. Asgari ücretteki yükte sadece bize güvenmeyin. Yarısı size yarısı bize olsun. Yoksa gelecek yıl yatırım yapacak adam bulamayız” diye konuştu.

İstihdam üzerindeki vergi yükünün yüzde 74 olduğunu ifade eden TOBB Başkanı, konunun İşgücü Piyasası reformuyla birlikte ele alınması gerektiğini bildirdi. Kıdem tazminatı, istihdam üzerindeki vergi yükleri ve zorunlu istihdam konularına değinen Hisarcıklıoğlu, “Asgari ücret 300 lira artınca (net 1300 liraya çıkınca) işverene maliyeti 440 lira (yüzde 30) artacak. Şirketlere getireceği toplam maliyet artışı 26 milyar lira. KOBİ’lerin 2014 vergi öncesi kar’ına bakın 40 milyar TL. Bu durumda KOBİ’lerin karının üçte ikisi gidecek ve 2016’da istihdam-yatırım-yurtdışına açılma zora girecek” dedi.

 GİRİŞİMCİLERE TEBRİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun hem Trabzon hem iş dünyası için bir şans olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Bakan Soylu’nun masanın her iki tarafını da bilen ve sorunlarını gayet iyi tahlil eden bir anlayışa sahip olduğunu anlattı.

Ödül gecesinde plaket alacak tüm girişimcileri tebrik eden Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin geleceğini kurtaracak yatırım yapmış girişimcileri kutluyorum. Türkiye’de üreten, istihdam eden, ihracat yapan, vergi ödeyen, yani gerçek zenginliği ortaya çıkaran arkadaşlar. Ben hep söylüyorum, her birine altın madalya vermek lazım diye. Ben her birini tek tek tebrik ediyorum” dedi.

Trabzon’un fahri hemşerisi olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, şehrin tarihi önemi üzerinde de durdu. Trabzon’daki Oda-Borsalar’ın da Trabzon’a yakışır şekilde hizmet verdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu Trabzon TSO, TB ve Of TSO’nun akredite 5 yıldızlı kurumlar olduğunu anlattı. Hisarcıklıoğlu kentteki da ve borsaların büyük projelere imza attıklarını dile getirerek, “Şu ana kadar projelerden şehre getirdikleri hibe kaynak (AB fonları ve yerel fonlar) 65 milyon TL’yi geçti” diye konuştu.

Türkiye genelinde ihracat yüzde 30 artarken Trabzon’da yüzde 44 arttığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, son 5 yılda komşuları arasında en fazla teşvikli yatırım alan ilin Trabzon olduğunu açıkladı.

Trabzon’un tarım alanında büyük başarıları olduğundan söz eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Dünya fındık üretim ve ihracatının yüzde 75’ini tek başına Türkiye yapıyor. 120 ülkeye fındık satıyoruz. Türkiye’nin fındık ihracatının yüzde 35’ini de Trabzon yapıyor” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin önünde seçimsiz 4 yıl bulunduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: “Şimdi artık ekonomiye odaklanmanın tam zamanı. Bunun da yolu, yapısal reformlardan geçer. Bizim hükümetimizden beklediğimiz şu, eylem programında açıklamış oldukları öncelikler sıralamasının hepsi de bizim önceliklerimiz, tamamını destekliyoruz. Onun için vakit kaybetmeden, uluslararası yarışta da geride kalmamak için lütfen yapısal reformlara odaklanalım. Bir an önce yapalım, çünkü 3 sene sonra bunun semeresini ancak görebiliriz. Türk özel sektöründe 2002-2008 dönemindeki gibi müthiş bir başarı hikâyesini tekrar yazsın. Bu kapsamda ben ülkemin geleceğinden umutluyum.”

 TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ORHAN FEVZİ GÜMRÜKÇÜOĞLU

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, “Sizler sayesinde halka hizmet ediyoruz. Yerel yönetimler kamu yönetimlerinin bir parçası olarak verdiğiniz vergileriniz ortaya koyduğunuz artı değerlerle varız. Halka yaptığımız hizmetin de ana unsuru sizlersiniz. Onun için hepinizle gurur duyuyoruz.” dedi.

 TRABZON VALİSİ A. CELİL ÖZ

Trabzon Valisi A. Celil Öz, “Trabzon’un ve ülkemizin kalkınması için çalışan işadamlarımızı kutluyorum. Trabzon ticaretin kadim şehirlerinden birisidir. Bunun yanında müteşebbis gücü güçlü içerde ve dışarıda büyük başarılar elde eden bir şehir. Biz bunun daha gelişmesi için alt yapı yatırımlarından, kara, hava, deniz ve demiryolu noktasında var olan projelerimizi sayın bakanımızın önderliğinde daha güçlü çalışmalarla yürüteceğiz. Organize sanayi bölgeleri ve yatırım adası gibi yeni yatırım ortamlarını hep beraber oluşturup daha fazla üreten daha fazla istihdam sağlayan, daha fazla ihracat yapan bir Trabzon’u hep birlikte oluşturacağız” diye konuştu.

TOBB’un iş camiasından gelen bütün konuları hükümete iletmekte büyük gayret sarf ettiğini ifade eden Hacısalihoğlu, “Bunun camiamızın sorunlarının giderilmesi, iş hayatımızın kolaylaştırılması için çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu anlamda başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.     Hacısalihoğlu, “İstihdamın kalıcı olarak halledilmesi için toplum yararına projelerin bir yıllığına özel sektöre bu hak tanınsın ve bir yıl daha çalışma zorunluluğu getirilsin. Bunu Sayın Bakan’ımız Süleyman Soylu Bey’den talep ediyoruz.” dedi.

 ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SOYLU:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin, büyük reformların, büyük geleceğin ve değişimlerin ülkesi olduğunu belirtti.

Trabzon’da düzenlenen 2014 Yılı Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni’ne katılan Soylu, yaptığı konuşmada, ticaret, ekonomik hayat ve siyasetin en önemli rakibinin belirsizlik olduğunu söyledi.

Soylu, “Memlekette 3 ay sonrasını görmeyen bir tablodan, istikrarla büyüyen ve dünyanın yaptığı reformları takdirle izlediği, istihdam, üretim, büyüme dahil olmak üzere ekonominin tüm faktörlerini anlamlı bir şekilde ortaya koyan 14 yılı hep birlikte geçirdik” diye konuştu.

Ülkenin en büyük zenginliğinin demokrasi olduğunu vurgulayan Soylu, şöyle devam etti: “Birbirimizi anlamamız, ortak aklı kullanmamız, ötekisini anlayabilmemiz, 2002’den beri Türkiye’nin elde ettiği, karşı karşıya kaldığı en büyük devrimlerden biridir. Eksiklerimiz, aksaklıklarımız yok mu? Elbette olacak. İş yapmayanın, yerinde statik duranın hiç yanlışı olmaz. Türkiye büyük reformların ülkesi oldu. Türkiye büyük geleceğin, büyük değişimlerin ülkesi oldu. Hayal eden, ufuk geliştiren ve Türkiye, iddiasını ortaya koyabilen, dünyanın her yerine ürün satabilen ve pasaportunu getirdiği zaman 70’in üzerindeki ülkeye vize sormadan girebilen bir ülkenin adı oldu.”

Türkiye’nin bugün sadece üretmediğine dikkati çeken Soylu, “Bizim avantajlarımız var. Yaklaşık 13, 14 yıldır ne yaptığımızı biliyoruz. Niçin 3. Boğaz Köprüsü’nü yaptığımızı biliyoruz. Niçin Erzincan-Trabzon demiryolu dediğimizi biliyoruz ama niçin Tiflis’e kadar demiryolu getirdiğimizi de biliyoruz” dedi.

Hangi rekabetin içinde bulunduklarını bildiklerini dile getiren Soylu, “Biz biliyoruz ki 21. yüzyılda en temel avantajlarımızdan biri İpek Yolu’nun modernleştirilmesidir. Bunun, batıyla doğu arasında bizi oturtacağı en önemli zenginlik olduğunu, Türkiye’nin sadece bir ulaşım aksı değil, bir lojistik aksı, aynı zamanda büyük bir medeniyet köprüsü olduğunu biliyoruz. Biz bu avantajımızı bugün yönetiyoruz” ifadelerini kullandı.

 “ÇOK RÜZGÂRLAR SAVURDU AMA TÜRKİYE AYAKTA DURDU”

Bir taraftan ülkenin 14 yıldır en önemli çıpası olarak nitelendirdikleri mali disiplin, diğer taraftan da yarına ayakları üzerinde sağlam basan bir anlayışı sürdürmek istediklerini bildiren Soylu, şöyle konuştu: “Çok fırtınalar geçti, çok rüzgârlar savurdu ama Türkiye ayakta durdu. 13 yıldır ortaya konulan ve sadece siyasi çıkar hesabı üzerinden değil, memleket çıkarı üzerinden gerçekleştirilen bir bakışın ürünü olarak ortada durmaktadır. Bugün de aynı bakışı ortaya koyuyoruz hep birlikte. Biz bir geminin içindeyiz ve bu geminin rotası hep birlikte ileriye doğru gitmektedir. Moralinizi yüksek tutun. 64. Hükümet, ortaya koyacağı bütün eylemlerle Türkiye’de üretimin, girişimcinin önünün açılmasını, rekabetin her türlü pazarda ülkemiz insanları tarafından yapılabilmesini temin etmek üzere tüm reformları harekete geçirecektir.”

 PLAKETLER SAHİPLERİNİ BULDU

Konuşmaların ardından 2014 Yılı Trabzon İhracat Rekortmenleri (İlk 10 Firma), 2014 Yılı Gelir Vergisi Rekortmenleri (İlk 10 Firma) 2014 Yılı Kurumlar Vergisi Rekortmenleri  (İlk 10 Firma), 50 Yılını Dolduran Üyelerimizin Listesi ve Türkiye Genelinde İlk 1000 Sanayi Kuruluşu Arasına Giren Odamız Üyelere plaket ve takdir beratları takdim edildi.

Törenin sonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Süleyman Soylu ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu ve Meclis Başkanı M.Şadan Eren tarafından gümüş el sanatı plaketler armağan edildi.