Artvin Arı Yetiştiricileri Birliğinden Etiketsiz Satılan Ballara Tepki

0
1011

Artvin Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Necmi Yazıcı, Piyasadaki etiketsiz ve markasız bal satışının sektörümüzü olumsuz etkilediğini söyledi.

 

ARTVİN-Artvin İli Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Necmi Yazıcı, Piyasadaki etiketsiz ve markasız bal satışının sektörümüzü olumsuz etkilediğini söyledi.

Bal tüketicilerini bilinen ve markalı balları satın almaya çağıran Ahmet Necmi Yazıcı, bakkallarda veya başka yerlerde açıktan etiketsiz bal satışına karşı da yetkili kurumların harekete geçmesini istedi.

AriYetistiricileriBirligiLogoPiyasada’’bal’’ diye satılan birçok ürünün glikoz kalıntılı olduğunu savunan Ahmet Necmi Yazıcı,‘’Kanunen yasak olan ve ne olduğu belli olmayan ürünlerin satışının engellenmesi için ilgili kuruluşlara birçok defalar yazılar yazdık ama sonuç alamadık. Yetkililer etiketsiz, markasız satılan balları kontrol ettirsin’’ dedi.

Yazıcı, “Arı yetiştiricileri birliğimiz üyelerinin ürünlerinin değer kılması ve gıda kodeksi çerçevesinde satışının kolayca yapılması için birinci önceliğimiz 2008 yılında Birliğimizce Artvin’in Arhavi ilçesinde %50 Dünya bankası hibe destekli 500 ton/ yıl kapasiteli tam otomatik ‘’Bal dolum ve Paketleme Tesisi’’ kurulumunu gerçekleştirdik.

AriYetistiricileriBirligiKestaneBaliEtiketBu tesisimizde birliğimiz üyelerinin üretecekleri bal ve diğer arı ürünlerinin satışa sunulmasındaki engellerden ikinci önceliğimiz 2006 yılında Türk patent enstitüsüne müracaat edilerek ARTAY-BİR markasını aldık. Tescilli markamız ile bal satışını yapıyoruz.

Gürcistan’dan İlimize turist olarak giriş yapan ve beraberinde kaçak olarak getirdikleri ne olduğu belli olmayan sözde ballar özellikle Bakkallarda, Cami avlusunda, Pazar yerlerinde satışa sunulmaktadır. Bu durum bal üretici sektörümüzü olumsuz etkilemektedir.

Piyasada etiketsiz ürün satıldığı için, herhangi bir takibi ve denetimi olmadığı için tesisimiz atıl kalıyor. Etiketsiz olduğu için doğal ürün aldığını sanan tüketicileri yanılıyorlar. Çünkü bu ürünlerin içeriğini bilmiyorlar. Yetkililerde kanunun gereğini yapsalar, tüketicilerimiz daha güvenli bir ürün tüketecek. Üreticilerimizde katma değer yarattığı için markalaşmayla bir kazanç elde edecektir” diye konuştu.

AriYetistiricileriBirligiKestaneBali