Artvin’de ‘Kedi Evi’ Projesi Hayata Geçirildi

0
630

ARTVİN-Artvin Belediyesi, sokak kedilerine daha güvenilir bir yaşam alanı oluşturmak amacıyla ‘Kedi Evi’ Projesini hayata geçirildi Çocuklara hayvan sevgisini aşılamak amacıyla kedi evi projesi kapsamında hazırlanan kedi evleri Milli Egemenlik Anaokulu öğrencilerince boyandı.

Kedi evlerini boyama etkinliğinde çocuklarla ilgilenerek onlara değişik hediyeler veren Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe hayvanların doğanın birer parçası olduğunu ifade ederek evcil hayvanların yaşam alanlarını ortak olarak paylaştıkları çocuklarla daha yakın iletişimde olabilmesi için böyle bir proje yaptıklarını söyledi.

Başkan Kocatepe, “Bütün mahallelere kedi evleri yapıyoruz. Veteriner hekimliğimizin koordinesinde yaptığımız bu kedi evlerini de anaokulu öğrencilerimize boyattırıyoruz. Bu boyadıkları kedi evlerini de onların okullarının bahçelerine koyacağız. Mahalleli ve öğrenciler o kedileri belediyenin koordinesinde besleyecek. Aynı şekilde Mayıs ayı içerisinde bütün okullarımızda hayvanlarla iletişim konulu eğitimlerimiz olacak. Kedi, köpek, tavuk gibi hayvanlarla içli dışlı nasıl olunur bununun eğitimini vereceğiz çocuklarımıza.  Bizde bütün canlılara hizmet germenin gereği olarak böyle bir proje gerçekleştirdik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Artvin’de benzer etkinlikler devam edecek çünkü Artvin doğayla insanın harman olduğu bir şehirdir” dedi.

Milli Egemenlik Anaokulu Şirinler Sınıfı Öğretmeni Büşra Keleş’te, sokak kedileri için Artvin Belediyesinin yaptığı kedi evlerini 13 öğrencisiyle birlikte boyadıklarını söyledi.

Keleş, “Çocuklara, dünyada bizden başka yaşayan canlılarında bulunduğunu ve onlarında birere yaşam alanlarının olduğunu öğretmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızda minik elleriyle kedilerin evlerini süsleyerek ilk adımı atmış oldular. Doğa ve çevre bilinciyle ilgili etkinliklerimiz olacak” dedi.

Artvin Belediyesi Veteriner Hekimi Mesut Yaşar Avcı’da yaptığı konuşmada doğa ve çocuk temasıyla hayvanlarla çocukları bir araya getirerek hayvanlara nasıl davranılması gerektiğini öğretmeye çalıştıklarını söyledi.

Avcı, “Çocuklarımıza hayvanları sevdirip, hangi hayvanlardan korkmamız gerektiğini hangilerinden korkmamamız gerektiğini anlatmak için okullarımızda seminerler düzenlemeyi planlıyoruz. Bu eğitimin bir ön ayağı olarak da yaptığımız kedi evlerini onlara boyattık. Çocuklarımız böylelikle hayvanların için bir şey yapmış oldular. Bu kedi evlerini her mahalleye koyacağız. Hayvanlarla birlikte yaşamayı öğrenmeliyiz” dedi.