Belediye ve Doğa Koruma Müdürlüğü bu köpeklerin ilaç ve mamasını sağlayın

0
517

Sokak Hayvanları sadece Artvin’in değil, tüm illerin, ilçelerin, beldelerin, kısaca şehirlerin sorunudur. Bu nedenle sokak hayvanlarına yönelik kanun çıkarılmış ve bu hayvanlardan sorumlu kurumlar belirlenmiştir. Ancak bu kurumlar hiçbir zaman gereken hassasiyeti göstermemiş, bir STK gibi asla bu hayvanlara sahip çıkmamış, hatta bu hayvanlardan kurtulmak için zehirlemiş ve çöplüklere atmışlardır. Bu tür haberler zaman zaman basın- yayında yer almaktadır.

Artvin’de de sokak hayvanlarıyla ilgili sorun devam ediyor. Artvin Belediyesi çok büyük bir Hayvan Bakımevi ve rehabilitasyon Merkezi projesi yaptı. Yaklaşık 2,5 milyon harcanarak yapılan bu proje en başından hesapsız ve hatalı yapıldığı için amacına uygun kullanılamıyor. Çünkü çok soğuk ve bu hayvanlarla ilgilenecek ekip ve uzman çalışanı yok. Oraya götürülen hayvanlar kısa sürede hastalanarak ölüyor.

Artvin’de sokak hayvanları için kurulan “Haydiko” derneği Yenimahalle’de açık alan ve ayrı ayrı bağımsız kulübelerden oluşan bir köpek barınağı yaptırdı. Telörgülerini belediye çekti. Bu barınakta 100’ü aşkın köpek yaşıyor. Bu hayvanların yiyecekleri gönüllüler ve dernek üyeleri tarafından karşılanmaya çalışılsa da maddi olanaklar yetmiyor.

Derneğin bu nedenle 20 bin TL borcu oluşmuş. Burada birçok şey yapılmış. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Artvin Belediyesi tel örgü çekmekle, yer vermekle kendilerine ait işin bittiğini sanmış olacak ki hiç kimse burada yaşayan 100 köpeğin ne yediğini, nasıl yaşadığını, ilaç ve iğnelerinin nasıl alındığından haberleri yok.

Sokak hayvanları dostları olmasa şu an Artvin’de çok büyük bir sorun yaşanacağının farkında bile değiller. Belediye olsun, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü olsun, bu gönül dostlarına, gece gündüz demden hiçbir ücret talep etmeden, bırakın talep etmeyi, kendi cebinden mama, ilaç alan bu insanlara destek vereceğine, yan gelip yatıyorlar. Nasılsa bakan var. Nasılsa bu hayvanlara birileri bakıyor havasındalar!
Bakın beyler; Sokak Hayvanlarıyla ilgili yasal düzenlemeler var, kanun var yani. Bakın Cumhurbaşkanı Erdoğan bundan 19 Ekim 2018 tarihinde bu yasayla ilgili neler söylemiş, hatırlatayım. Tek tek satır satır altını çizerek okuyun beyler!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti MYK toplantısında gelecek dönemde ele alınacak yasal düzenlemelerle ilgili bilgi alırken, konu Hayvan Hakları Yasası’na geldi. Erdoğan, “Bu yasa hâlâ neyi bekliyor? Bir an önce çıkartın” dedi. Erdoğan, hayvanlara işkence yapanlarla ilgili haberleri ve kamuoyunun tepkilerini dile getirerek, “İnsanlıktan nasibini almamış, bu vicdansızları her gün görüyoruz. Bu nedir böyle” diyerek tepki gösterdi.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan’ın haberine göre Erdoğan, yasal düzenleme yapılana kadar AK Partili belediyelerin uyarılmasını ve bu konuya özen göstermelerini istedi. Erdoğan, “Başkanlar, bu konuda üzerlerine ne düşüyorsa yerine getirsin hayvan barınakları ve hayvanların korunması konusunda” dedi. AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki ise bazı belediyelerde hayvan barınağı olmadığını, olanların bazılarının ise çok kötü durumda olduğunu anlattı. Özhaseki, “Bazıları mezarlık gibi, oralarda hayvan yaşamaz” dedi.
Erdoğan bunun üzerine, “Öyle iş olmaz. Hayvanların yaşam koşullarına uygun mu değil mi bakılması gerekir. Veterinerlik hizmetlerinin verilmesi gerekir. Buna ilişkin tüm altyapıyı oluştursunlar. Öyle ki giriş ve çıkışları bile ona göre yapılmalı” dedi. Erdoğan, düzenlemenin bir an önce yasalaşmasını, hayvanlara işkence eden ve öldürenlere verilen cezaların da artırılmasını istedi.

Hayvan haklarına ilişkin düzenleme, son yıllarda sürekli konuşulmasına karşın bir adım atılmadı. Geçmiş yıllarda TBMM’nin gündemine kadar gelen düzenlemeler, yasalaştırılmayınca kadük oldu. Son olarak Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı taslak tartışmaya açıldı. Eksikleri nedeniyle bazı eleştiriler alan taslak, genel olarak destek görüyor.

İŞKENCE YAPAN VE ÖLDÜRENE 4 YIL

Taslağa göre, sahipli veya sahipsiz hayvanlara işkence yapan, öldürenlere 4 aydan başlamak üzere 4.5 yıla kadar hapis verilecek. Birden çok hayvana karşı bu suçu işleyenin cezası yarı oranında artırılarak 6 aydan 4.5 yıla çıkacak. Nesli yok olma tehlikesi altında olan hayvanları öldürenler 7 yıla kadar hapse mahkûm edilecek. Hayvanları birbirlerine zarar verecek şekilde dövüştürenler 2 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.
Sahipli hayvana karşı işlenen suçlar sahibinin şikâyetine, sahipsiz hayvanlara işlenen suçlar ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Cumhuriyet başsavcılığına yazılı başvurusuna bağlandı.

Bakanlık bu görevi bölge müdürlükleri ile il ve ilçelerdeki taşra teşkilatları aracılığıyla yerine getirecek.
Artvin Belediyesi göstermelik devasa bir barınak yaptı. Yaptı da ne oldu? Neden yukarıda 100’den fazla hayvan var da barınak 35 hayvan var? Bu yapıyı başka amaçlar için kullanın derim. Mesela mezbane yapın. Fabrikaya çevirin, çok amaçlı bir şey yapın. Ama hayvanlar için uygun olmadığını siz de kabul edin. Çünkü burada sağlıklı hayvanı tutamayacaksınız.

Adını verdiğiniz gibi Hayvan Bakımevi ve rehabilitasyon Merkezi. Yani, sağlıklı hayvanları orada tutamazsınız. Güneş görecekler, toprağa basacaklar. Dışarıya çıkıp oynayacaklar. 5199 Hayvan Hakları kanununu bir kere daha çok iyi okumanızı öneriyorum.

Yeni Mahalle’de bulunan ve tamamen gönüllülerin baktığı Yaşam Köyde yüzü aşkın hayvan yaşatılmaya çalışılıyor. İlgili kurumlar, bu hayvanlar için siz de maddi olarak destek verin. Bakın bu insanlar sizden eleman istemiyor. Gidip gelmeyeceksiniz, sizin sorumluluğunuzdaki bu sorunu bu güzel insanlar çözmüş.

Bu kadar da yan gelip yatma, bana ne deme hakkınız yok. Bu insanlar gönüllülerden para dileniyor. Hesap numarası veriyor ki aç bırakmayalım diye. Siz de bir şeyler yapın da encami insansınız. Ayetle hayvan sevgisini anlatıyorsunuz ama iş ilaç almaya mama almaya, bakıma, ilgiye gelince uygulamada yoksunuz. Müslüman söylediğini yapandır beyler!.. Benden söylemesi. Takip edeceğim. 

Haber: Sami Özçelik