Bozuk elektrikli aletlere 63 yıldır hayat veriyor

0
502

Artvinli 84 yaşındaki elektrikçi Yaşar Tosun, 63 yıl önce başladığı mesleğini ilerlemiş yaşına rağmen ilk günkü heyecan ve disiplinle sürdürerek evinin geçimini sağlıyor.

Artvinli elektrik ustası Yaşar Tosun, ilerlemiş yaşına rağmen mesleğini 63 yıldır sürdürüyor.

84 yaşındaki Tosun, eğitim gördüğü mesleki liseden 1954’te mezun olduktan sonra elektrik tamirciliğine başladı. Vatani görevi için Niğde’ye giden Tosun, askerliği boyunca da elektrik işleriyle ilgilendi.

Artvin merkezde 20 metrekarelik alanda ilk iş yerini açan Tosun, Artvin’in yanı sıra talep olduğunda Erzurum, Ardahan, Kars, Bitlis, Van, Muş gibi illere giderek her türlü elektrikli aletlerin yanı sıra oto elektrik işlerini de yaptı.

Elektrik ustası denince Artvin’de ilk akla gelen isim olan Tosun, ilerlemiş yaşına rağmen mesleğini 63 yıldır aynı heyecan ve disiplinle sürdürüyor.

Tosun, mesleğini 63 yıldır icra etmenin gururunu yaşadığını söyledi.

Tosun, sağlık sorunlarından dolayı geçirdiği 2 ameliyatın dışında mesleğini aralıksız sürdürdüğünü dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bazen ağır iş makinelerini kaldırdığım için rahatsızlandım, bel ve kasık fıtığı ameliyat oldum. Ufak tefek rahatsızlıklar yaşadım ancak bunları dert etmedim. Hastanede gördüğüm tedavilerin dışında işimi bir gün olsun terk etmedim. Gözlerim gayet iyi görüyor. Kulaklarım işitiyor. Allah’a şükürler olsun, gayet sağlıklı ve mutluyum.”

İşini severek yaptığına dikkati çeken Tosun, “İş ahlakına büyük önem vererek çalıştım. Müşterilerime güleryüzlü ve saygılı davrandım. İş disiplini benim için çok önemlidir. Üzerine güneş doğmuş bir insan değilim. İş yerimi her gün erken saatte açıyorum ve geç saatlere kadar çalışıyorum. Sağlığım el verdiği müddetçe mesleğimi ölene kadar sürdürmek istiyorum.” diye konuştu.

Vali oğlunu çırak olarak verdi

Yaşar Tosun, Artvin’de 1996-1997 arasında görev yapan Vali Selahattin Onur’un oğlunu, yaz tatilinde meslek öğrenmesi için yanına çırak olarak verdiğini belirterek, “Aynı şekilde çeşitli tarihlerde subay çocuklarının da aralarında bulunduğu 60’a yakın çocuğa mesleği öğrettim. Bunların içinden sadece 10 kişi mesleği dört dörtlük öğrendi diyebilirim.” dedi.