Cerattepe için Kadıköy’de imza kampanyası

0
636

Artvin Çevre Platformu’nun düzenlediği Cerattepe için imza kampanyamıza ilgi büyüyor. İmza kampanyasına İstanbul – Kadıköy’de katıldı.

ARTVİN-Artvin Çevre Platformu’nun düzenlediği Cerattepe için imza kampanyamıza ilgi büyüyor. İmza kampanyasına İstanbul – Kadıköy de katıldı.

Artvin’de çevreciler, doğayı tahrip ettiği için başlattıkları başta Cerattepe olmak üzere bölgedeki madenlere, hidroelektrik santrallerine (HES), Yeşil Yol Projesi’ne ve taş ocaklarına karşı imza kampanyası başlattı.

Ülke genelinde, ay sonuna kadar devam edecek kampanyada toplanan imzalar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilecek.

İmza kampanyası Artvin’in yanı sıra ülke geneline de yayıldı. Yeşil Artvin Derneği’nde toplanan STK ve siyasi parti temsilcileri daha sonra esnafı ve vatandaşları ziyaret edip, kampanyaya destek istedi.

Cerattepe’nin çok hassas bir konu olduğunu, Artvin’in varoluş yok oluş yol ayrımında tercih noktası olduğuna vurgu yapan Artvinliler Hizmet Vakfı Başkanı Mustafa Melek, mücadelenin sonuna kadar devam edeceğini, Artvinliler olarak Artvin’e sahip çıkmanın asli görevleri olduğuna vurgu yaptı.

Başkan Melek; “Artvin çok büyük çevre sorunlarıyla boğuşuyor. Bir yanda devasa barajlar, HES’ler diğer yanda taş ocakları, yüksek gerilim hatları, sayıları 325’i aşan maden ruhsatları, 2 bin metre yüksekten yapılan Yeşil yol Projesi’yle adeta çevre katliamlarıyla karşı karşıyadır. Artvin, doğasıyla vardır. Doğasını yok ederseniz, Artvin’i yok edersiniz. Onun için biz hukuki ve demokratik mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Artvin’de yaşayan, Artvin dışında yaşayan tüm Artvinliler 25 yıldır bunun için direniyor. Bugün Kadıköy’de Artvin STK ve dernekleri bileşenleri olarak daha önce başlattığımız ve 19 Aralık’a kadar sürecek imza kampanyasını gerçekleştirdik.  İnsanların yoğun ilgisiyle karşılaştık. Biliyorsunuz yurt genelinde ve Artvin’de toplanacak imzalar TBMM ve Cumhurbaşkanına teslim edilecek. Derdimizi anlatmaya çalışıyoruz” dedi.