CHP Artvin’de oy taşımalara suç duyurusunda bulundu

0
1079

CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Anıl Öztürk ve yönetimi Artvin’de çalışmalar yaparak adresleri incelemeye aldı.

Dere Mahallesi Elitpark yanında bulunan metruk evlerde insanların kayıtlı olduğunu fark etti. Bu evlerde yüzden fazla kişinin kayıt edildiği anlaşıldı. Öztürk, sesli video çekerek durumu soysal medyadan paylaştı. Çok büyük bir ses getirdi. Gönderiyi Tuncay Özkan’da sosyal paylaşım sitesinden paylaşınca yüzbinlerce kez görüntülendi.

16 Ocak 2019 Çarşamba günü ise Nüfus Müdürlüğü’nde yoğunluğun artması üzerine CHP İl örgütü buraya gelerek kayıt aldırmak isteyenlere kim olduklarını ve neden burada olduklarını sordu. İnşaatlarda çalıştıklarını Artvin’de oy kullanabilmek için kayıt aldırdıklarını söyleyince kısa süreli tartışma çıktı. Bunun üzerine kayıt için gelenlerin burayı terk ettikleri görüldü.

CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Merkez İlçe Başkanı Cüneyt Öztürk, CHP Belediye Başkan Adayı Demirhan Elçin, CHP Gençlik Kolları Başkanı Anıl Öztürk, Nüfus Müdürlüğüne bakan vekil müdüre durumu anlatarak şikayette bulundular. Şikâyetin ilçe seçim kuruluna yapılması gerektiği söylendi. Bunun üzerine İlçe Seç.im Kuruluna giden CHP’liler hem seçim kuruluna, hem de 14- 17 tarihleri arasında yapılan kayıtların incelemesi talebinde bulunarak Savcılığa suç duyurusunda bulundular.

CUMHURBAŞKANI KENDİSİ
RAHATSIZLIĞINI DİLE GETİRDİ!

CHP İl Başkanı Ahmet Biber,” 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için yapılan oy taşımalar çığırından çıkmış durumda. Bunu gören Cumhurbaşkanı konuyu bizzat kendisi dile getirerek bu tür oy taşımanın şehirlerin işgali anlamına geldiğini söylemiştir. Söylenen cümle çok doğrudur. Ancak bunun yapılmaya devam edilmesi ise manidardır!. Ben hayatımda böyle seçim ne gördüm, ne duydum.

ARTVİN İLE HİÇ ALAKASI OLMAYAN
BAŞKA İLLERDEN GELENLER VAR!..

Ama bir taraftan maalesef oy taşıma işlemleri hızlanarak devam ediyor. Bugün yaşanan da budur. Arkadaşlarımız kontrolleri yaparken Nüfus önündeki kalabalık dikkat çekiyor. Onlara ne için burada olduklarını sorunca, kendilerinin şantiyelerde çalışan işçi olduklarını, Urfalı, Aşkaleli ve diğer doğu illerinden olduklarını söylemeleri üzerine arkadaşlarımız müdahale de bulunarak böyle bir şeye haklarının olmadığını söyleyince söz konusu kişiler oradan uzaklaşmıştır.

Biz konuyu İlçe Seçim Kuruluna götürdük. Suç duyurusunda bulunduk. 14-17 tarihleri arasındaki kayıtların incelemesini talep ettik. Ben sayın valimizi aradım. Vali bey ilgileneceğini söyledi. Daha sonra Vali yardımcımız aradı. Biz bunun peşinde olacağız. Yerel seçimlerde yerel halk oy kullanmalıdır. Dışarıdan taşıma oy ile seçim yapılmamalı.

ARTVİN HALKI BUNLARI GÖRÜYOR!..

Devlet buna dikkat etmeli. Taşıma su ile değirmen dönmez. Ne yaparlarsa yapsınlar Artvin Halkı bunları görüyor. Buna hiç. Gerek yok aslında. Ama bunca çok şeye sahip olmalarına rağmen oy hırsızlığına tenezzül etmeleri korktuklarını ve halkın kendilerine oy vermeyeceğini anladıklarından dolayı bunu yapmaktadırlar diye düşünüyorum. Ama Artvin halkı bunların hesabını soracaktır.” Dedi

CHP Artvin belediye Başkan Adayı Demirhan Elçin de yaptığı açıklamada.” Yerel seçimler için yapılan oy taşıma işlemi gerçekten anormal sayılara çıktı. Basından okuyor ve takip ediyoruz ki, bir evde onlarca insan kayıtlı. Bir apartmanda ilçe halkı kadar insan kaydedilmiş. Böyle bir şey olabilir mi?

Artvin’de de metruk, kullanılmayan , insanın yaşamadığı harabelerde yüzlerce isim kayıt edilmiş. Ben buna oy hırsızlığı diyorum. Bu ne demokrasiye, ne insanlığa, ne dine, ne ahlaka sığacak bir durumda değil. Artvin’de hiçbir zaman yaşamamış, belki de hiç gelmemiş şantiye işçilerini Artvin’e kayıt ediyorlar.

Bu akşam arkadaşlarımız bunları tespit etmiştir. İlçe Seçim Kurulu’na ve savcılığa şikayetimizi yaptık. Adalete gidiyoruz adalet arıyoruz. Bürokrata gidiyoruz, bürokrat arıyoruz. Hakimin yerine vekaleten hakim, bürokratın yerinde vekil müdür var. Kimi kime nasıl şikayet edeceğiz? Ne yaparlarsa yapsınlar, Artvin Halkı bu olanları, yaşananları duyuyor, görüyor. Bunlar güzel şeyler değil, şık şeyler değil. Ne yaparlarsa yapsınlar. Artvin halkı kendi başkanını seçecek”dedi.

Haber: Sami Özçelik