“Dev Çınar Yeni Filiz CHP 93 Yaşında”

0
644

ARHAVİ – CHP Arhavi İlçe Başkanı Engin Erkan Milli Mücadele’den doğan Cumhuriyet Halk Partisi’nin, kuruluşundaki inanç ve kararlıkla Türkiye Cumhuriyeti’ni aydınlık yarınlara taşıyacağını belirterek, “Dev çınar yeni filiz CHP, Büyük Atatürk’ün ilkeleri ışığında yürüyüşünü emin adımlarla sürdürecektir” dedi.

CHP Arhavi İlçe Başkanı Engin Erkan, CHP’nin 93’üncü kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, 9 Eylül’ün İzmir’in kurtuluş günü, CHP’nin de kuruluş günü olduğuna dikkat çekti. CHP’nin, Büyük Atatürk’ün önderliğinde “Vatanın bütünlüğü, milletin bağımsızlığı tehlikededir” tespitiyle başlatılan Kurtuluş Savaşı’ndan doğduğunu belirten Erkan, bugün de Türkiye’nin çok sancılı bir süreçten geçtiğini vurguladı. Engin Erkan, açıklamalarına şöyle devam etti:

CHP, kuruluşundan bu yana, aklın ve bilimin rehberliğinde bağımsızlığı, demokrasiyi, özgürlükleri ve bölünmez bütünlüğü savunmuş, Cumhuriyet ışığını Anadolu’nun her köşesine taşıma çabasında olmuştur. Bugün Türkiye, Cumhuriyetimizin temel değerlerinin erozyona uğratıldığı, demokrasinin, hukukun temel ilkelerinin yerle bir edildiği, kanun hükmünde kararnamelerle temel hak ve özgürlüklerin rafa kaldırıldığı bir dönemden geçiyor. Türkiye, nefes alınamaz bir noktaya doğru sürükleniyor. Buradan çıkışın yolu Cumhuriyet değerleridir, ilkeleridir. CHP, bu gidişatın durdurulması için tüm gücüyle çalışacak, Türkiye’yi içine sürüklendiği bu karanlık ortamdan çıkaracak, yurttaşlarımızla el ele vererek Cumhuriyetimizi aydınlık yarınlara taşıyacaktır. ‘Benim iki büyük eserim var biri Cumhuriyet, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’ diyen Kurucumuz ve İlk Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını saygı ve şükranla anıyorum. Eserlerini savunacağız ve yaşatacağız. CHP’nin 93’üncü yaşı kutlu olsun.”

Cumhuriyet Halk Partisi Tarihçesi

Sivas Kongresi’ni (4-11 Eylül 1919) ilk kongresi olarak kabul eden CHP, Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te “Halk Fırkası” adıyla kuruldu; 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı. 1927 yılında “Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenirken, 1935 yılında “Devletçilik ve Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek Partinin ilkeleri altıya çıkarıldı. Partinin amblemi olan 6 ok, bu ilkeleri simgelemektedir.

İlk Genel Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan CHP, hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla “teba”yı millet, “kul”u eşit yurttaş yaparak, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni şekillendirdi, Türk kadınının eşit vatandaş olarak toplumsal yaşamda yerini almasını sağladı. Sermayesi, sanayisi ve altyapısı olmayan Türkiye’nin ekonomik kalkınmasını sağladı.

CHP, İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürdü, demokratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına örnek oldu.

1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme, sanayileşme gibi dinamikler çerçevesinde toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte CHP sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde “ortanın solu”nda konumlandırdı. 1970’li yıllarda ideolojisini “demokratik sol” kavramıyla tanımlayan CHP, önerdiği sosyal reformlarla “düzen değişikliğini hedefledi. Bu süreçte CHP, “devlet partisinden” “halkın partisine”, düzen partisinden” “değişimin partisine” dönüşmüştür.

CHP, Büyük Atatürk’ün gösterdiği “Halk Fırkası bütün sınıfların haklarını, yükselme sebeplerini ve saadetini sağlamak yolunda çalışmalarda bulunacaktır” hedef doğrultusunda, yurttaşlarımızla birlikte laik, demokratik, hukuk devleti ilkelerini egemen kılma çabasını sürdürmektedir.