Hopalı kadınlar yerel yönetimlere dair taleplerini oluşturdu

0
394

Hopa’da kadınlar yerel yönetimlere dair taleplerini çıkarmak ve ortak program oluşturmak için bir araya geldi.

Hopa’da kadınlar dün (9 Şubat) akşam yerel yönetimleri tartışmak, sorunlarını konuşmak ve taleplerini belirlemek için yan yana geldi. Eşit ve demokratik bir yerel yönetim nasıl olmalı sorusu salondaki bütün kadınların katılımıyla konuşuldu. Kentte kadınların temsiliyeti, karar mekanizmalarına katılımı ve sorunlarına çözüm olacak talepler hep birlikte belirlendi.

Hopa’da yaşanan sorunlar için söz alan kadınlar Hopa’nın kadın düşmanı çocuk düşmanı politikalar üreten AKP’den kurtarılması gerektiğini dile getirdi.

Belediyenin kentte kadınların acil ihtiyaçlarına dair hiçbir adım atmadığını belirten kadınlar, “Evlerimizde bütün yük bizim omuzlarımızda; yaşlı bakımından çocuk bakımına ev işlerine kadar bütün bunları yaparken kendimize ayıracağımız vakit kalmıyor” diye konuştu.

Belediyede kadın meclisleri kurulmalı

Belediyenin mega projeler altında harcadığı milyonlarca lira paranın kadınların sorunlarını çözmediğini söyleyen kadınlar, “Belediye bünyesinde oluşturulacak çocuklarımızı göndereceğimiz nitelikli kreşler, çıkardığımız taleplerin uygulanabilmesi için belediyede kadın sorunlarıyla ilgilenen bir kadın komisyonun oluşturulmasının aynı zaman da kadınların karar süreçlerinde yer almalarını sağlayacak, sözünü söyleyeceği mahalle kadın meclisleri kurulmalıdır” dediler.

Bir kaç gün önce etkinliğin düzenlendiği salonda bu salonda Hopa Laz böreğinin tescillendiğini hatırlatan kadınlar, bu toplantıda kadın emeğinin ödüllendirilmesini beklediklerini ancak kadın emeğinin lafının dahi geçmediğini söylediler. Kadınlar buradan yola çıkılarak kadınların emek vererek üretikleri ürünleri değerli kılmak için kadın üretim kooperatiflerinin kurulması ve teşvik edilmesi gerekliliğine işaret ettiler.

Toplantıda kadın meclislerinin kurulması, kadınların siyaset yapma alanlarının yaratılması, oluşan taleplerin uygulanabilmesi için bu mecliste birlikte hareket edilmesi karara bağlandı.

Kadınlar bu programla ev ev, mahalle mahalle seçim çalışması yapacaklarını ve Hopa’yı birlikte yöneteceklerini söyleyerek toplantıyı sona erdirdi.