KTÜ Uyardı: Doğu Karadeniz depreme hazır olsun

0
1141
KTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Bektaş, Doğu Karadeniz’de meydana gelen depremlerle ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu.
Bektaş, Kandilli Rasathanesi’nin son verilerine göre Aralık ayında Trabzon’da 4 ayrı deprem olduğunu hatırlatarak, “Uluslararası biliminde kanıtlamış olduğu Karadeniz fay hattı harekete geçiyor” diye konuştu.

Doğu Karadeniz’in büyük bir risk altına olduğunun altını çizen Prof. Dr. Bektaş, “Hatırlanacağı üzere Batı Karadeniz’de yer alan Bartın ilimiz 1968’de 6,5 büyüklüğünde bir depremle sarsılmıştır. Aynı büyüklükteki depremi Doğu Karadeniz’in de yaşayacağını söyleyebilirim. Hatta Trabzon, Rize ve çevre iller 7,5 şiddetin de depreme hazır olmaları gerekiyor” dedi. Sözlerine şöyle devam eden Bektaş, “Karadeniz fay hattı bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun doğruluğunu kimse yok sayamaz. Deprem riski Trabzon’da 0,2’yse Rize’de 0,3’e çıkıyor. Karadeniz fay hatlarının uzunluğu dikkate alındığı zaman felaketin büyüklüğü gözler önüne serilecektir. Doğu Karadeniz, risk altındadır” diye konuştu.

Karadeniz Sahil Yolu ve çarpık yapılaşma ne olacak?

Bu açıklamanın ardından sayısız dava açılan ve halkı denizle ayıran, Karadeniz Sahil Yolu adıyla yapılan deniz dolgusu ve bu dolgu üzerine kurulu çarpık yapılaşmanın akıbetinin ne olacağı sorusu akıllara geldi.