Suffolk koyunları üreticiyle buluşturuldu

0
135

Artvin’deki küçükbaş hayvancılığı desteklemek için et kalitesi bakımından dünyada ilk sırada yer alan İngiliz ırkı Suffolk Koyunları üreticilere Artvin Belediyesi tarafından ücretsiz dağıtılmaya başlandı

Belediye Başkanı Demirhan Elçin; CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Sn. Uğur Bayraktutan ve Hopa Belediye Başkanı Sn. Taner Ekmekçi ile birlikte küçükbaş üretimi yapacak olan 5 kişiye İngiliz ırkı olan suffolk koyununu ücretsiz olarak teslim etti.

Et kalitesi bakımından dünyada ilk sırada yer alan ve yetişkin ağırlığı 150 kg civarında olan İngiliz Irkı Suffolk koyunlarını üretimi için ARGE aşamasının sonuna gelen Artvin Belediyesi, koyunların yöreye uyum sağlaması ve yeterli sayıya ulaşması neticesinde üreticilere ve işsiz üretici adayı gençlere ücretsiz dağıtmaya başladık. Bu projemiz ile küçükbaş hayvancılıkta üretime, istihdama ve şehrin ekonomisine katkı sağlamayı planlıyoruz.

ARGE aşaması 2 yıl süren İngiliz ırkı Suffolk Koyunlarının üreticiyle buluşturmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Başkan Elçin şunları kaydetti:

“Seçimden sonra küçükbaş hayvancılığı gerçekleştireceğiz diye vaadimiz vardı. Bu vaadimizi gerçekleştirdiğimizden dolayı mutluluk duyuyorum. Bu İngiliz suffolk koyunları ithal olup 2 yıldır Artvin’in coğrafi şartlarını uygun olup olmadıklarını araştırdık. Belediyemiz uhdesinde besilerini yaptık ve doğumlarını gerçekleştirdik. Coğrafyamıza uyum sağladığını gördük şimdide üreticiyi destekleme babında 7 adet suffolk koyunlarını ücretsiz teslim ettik. 2 hafta sonra diğer suffolklarımızı teslim edeceğiz.

Dağıtımı gerçekleştirirken öncelikle kadın ve gençleri tercih ediyoruz. Bu işten kazanç elde etsinler ve bir yerde iş aramasınlar böylelikle işsizliğinde önüne geçmeyi planlıyoruz. Bu dağıtımın akabinde de yerel ırkımız olan Bijik Koyunlarını da üreticilerimize, müteşebbislerimize, yeni hayvancılık yapacak olan kadınlarımıza ve gençlerimize teslim edeceğiz” diye konuştu

CHP YDK Başkanı ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan; “Demirhan Başkan, seçim kampanyasına başlamadan önce Artvin’de böyle bir proje gerçekleştireceğinin taahhütlünde bulunmuştu. Bu taahhüttün bugün pratiğe dökülmesine ilişkin törene şahitlik etmenin mutluluğu içerisindeyim. Bu bir başlangıç sayı olarak küçük ama bir anlamda büyük bir adım. Artvin eğitim kenti diyoruz ama tarımla da iştigal eden bir kent. Hayvancılığın desteklenmesi anlamında yerel yönetimin bir mihenk noktası, o anlamda ben Demirhan Başkanı yürekten kutluyorum. Suffolkları teslim alan kardeşlerimize başarılar diliyorum” dedi

Suffolk koyunun dağıtım programında koyun alan Mehmet Yazıcı, bölgede yeni bir ırk olduğundan dolayı Artvin Belediyesine müracaat ederek suffolk koyunu aldığını ve bu ırkı çoğaltmak istediğini ifade ederek Artvin Belediyesine teşekkür etti.