Uğur Bayraktutan: “Şehitler ölmez sandık bölünmez” diyorlar

0
728

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan AKP ve MHP’yi hedef alarak “Daha önceden her 2 parti birbirinden ayrıyken meydanlara çıkıyordunuz, diyordunuz ki: ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez.’ Şimdi ‘Şehitler ölmez sandık bölünmez.’ diyorsunuz, o noktaya getirdiniz ülkeyi.” dedi.

Mecliste seçim ittifakıyla ilgili değişikliklerin görüşüldüğü sırada CHP grubu adına söz alan Bayraktutan AKP ve MHP’yi hedef alarak “Daha önceden her 2 parti birbirinden ayrıyken meydanlara çıkıyordunuz, diyordunuz ki: ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez.’ Şimdi ‘Şehitler ölmez sandık bölünmez.’ diyorsunuz, o noktaya getirdiniz ülkeyi.” dedi.

Yüzde 10 barajını eleştiren Bayraktutan şu ifadeleri kullandı: “Yüzde 10 barajını -hukukçular çok iyi bilirler- kanuna karşı hileyle aşmaya çalışıyoruz. Ne yapıyoruz? Yüzde 10 barajı orada duruyor. Şimdi, bir İttifak Yasası’yla, bir ittifak düzenlemesiyle karşı karşıya kalıyoruz, bununla burayı aşmaya çalışıyoruz. Daha önceden her 2 parti birbirinden ayrıyken meydanlara çıkıyordunuz, diyordunuz ki: ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez.’ Şimdi, ‘Şehitler ölmez sandık bölünmez.’ diyorsunuz, o noktaya getirdiniz ülkeyi değerli arkadaşlarım, böyle bir tabloyla karşı karşıyayız. Bakın şimdi burada en önemli kırılma noktalarından bir tanesi mühürsüz oyla alakalı düzenlemeler. Biraz önce değerli milletvekili arkadaşlarımız çekincelerini belli ettiler. Siz diyorsunuz ki: ‘Filigranlı kâğıtlar var, ilçe seçim kurulu bunun altına gereken şeyleri yapabilir.’ Ama böyle bir tablo yok değerli arkadaşlar. 7 kişiden oluşan bir sandık kurulunun sehven hata yapabileceğini öngörebiliyorsunuz.”