Aradan 10 yıl geçti hala hizmete girmedi

0
129

Borçka’da açılmasına karar verilen Sınır Kapısı, aradan 10 yıl geçmesine rağmen hâlâ hizmete girmedi.

Artvin’in Gürcistan sınırındaki Borçka ilçesinde açılmasına karar verilen Muratlı Sınır Kapısı, aradan yaklaşık 10 yıl geçmesine rağmen hâlâ hizmete girmedi. Duruma tepki gösteren Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, “Muratlı Sınır Kapısı, Resmî Gazete’de fiilen varlığı yayınlanmışken şu anda kendisi yok. Muratlı Sınır Kapısı’nın Borçka’ya kazandırılması gerekir” dedi.

Artvin’in Gürcistan sınırındaki Borçka ilçesinde açılmasına karar verilen Muratlı Sınır Kapısı, aradan yaklaşık 10 yıl geçmesine rağmen hala hizmete girmedi. Duruma tepki gösteren Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, “Muratlı Sınır Kapısı, Resmî Gazete’de fiilen varlığı yayınlanmışken şu anda kendisi yok. Muratlı Sınır Kapısı’nın Borçka’ya kazandırılması gerekir” dedi.

Bakanlar Kurulu, 2 Ağustos 2013’te, Artvin’in Borçka ilçesinde Muratlı Gümrük Müdürlüğü kurulmasına karar vermiş; bu karar, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve dönemin Başbakanı Recep Tayip Erdoğan imzasıyla Resmî Gazete’de yayınlanmıştı. Aradan 10 yıl geçmesine rağmen sınır kapısının açılmaması Borçka’da tepkilere neden oldu.

“Borçka belediyesi olarak üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız”

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, konuya ilişkin şunları söyledi: “Muratlı Sınır Kapısı, son zamanlarda Borçka’nın gündeminde sık konuşulur oldu. Nedeni de şu; Sarp Sınır Kapısı’ndaki aşırı yığılma. Hopa’da, Kemalpaşa’da Arhavi ve Fındıklı’ya kadar TIR kuyruklarının olduğunu hepimiz görüyoruz ve o bölgede bu hem hayatı olumsuz etkilediği gibi trafiği de olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda insanların yaşam alanlarını işgal etmiş durumda TIRlar.

Muratlı Sınır Kapısı, Resmî Gazete’de fiilen varlığı yayınlanmışken şu anda kendisi yok. Muratlı Sınır Kapısı’nın Borçka’ya kazandırılması halinde bütünüyle hizmet edeceğini bile bile bu sınır kapısı nedense açılmıyor. Hepimiz merak ediyoruz doğrusu ve bunu Borçka da merak ediyor. Bu konuda biz, belediye olarak bizim üzerimize düşen ne varsa her türlü katkı sunmaya hazırız. Bu sadece belediyelerin değil siyasi iradenin de hükümetin de ve sivil toplum örgütlerinin de hep beraber bir araya gelip, Muratlı Sınır Kapısı’nın açılmasıyla ilgili taleplerimizi en yükseklere kadar çıkarmamız ve bu talebimizin gerçekleşmesi için çaba sarf etmemiz gerekiyor.

Bununla ilgili zaman zaman toplantılar yapmamıza rağmen sesimizi tam olarak hükümete duyurmuş değiliz ve bir an önce Muratlı Sınır Kapısı’nın açılmasını talep ediyorum. Sadece ben değil, bütün Artvin aslında bunu talep ediyor. Umarım yetkililer de bizim sesimizi duyar ve bu konuyla ilgili adımlar atarlar.”

“Bakanlar kurulu kararı gereği 2013 yılında açılması gerekiyordu”

CHP Borçka İlçe Başkanı Vehbi Yılmaz, “Borçka Muratlı Sınır Kapısı’nın, Resmî Gazete’ye göre, Bakanlık Kurulu kararı gereği 2013 yılında açılmış olması gerekiyordu. Hatta Gümrük muhafaza memuru atanmasına rağmen, muhafaza memurunun da nerede olduğu maalesef belli olmadığı gibi Muratlı Sınır Kapısı da onca yıl geçmesine rağmen açılmadı” dedi.

“Sınır kapısının açılması Borçka esnafının yüzünü güldürecek”

Borçka Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Muammer Özkan, “Sınır kapısı için mücadeleler veriyoruz ama herhangi bir çalışma yok. Muratlı Sınır Kapısı’nın açılmasını istiyoruz. Bu konuda gereğinin yapılmasını rica ettik. Sınır kapısının açılmasını ön plana çıkarmaya çalıştık. Kemalpaşa-Arhavi arasında oluşan TIR kuyruğu, malum zaman zaman kazalara da neden oluyor. Bunun için çalışmalar yapılmalı. Biz, esnaf odası olarak elimizden geleni yapmak istiyoruz. Sınır kapısının açılması halinde Borçka esnafının da yüzü bir nebze olsun güler. Bunun için de iyi bir çalışmaya ihtiyaç var” diye konuştu.

Borçkalı esnaf Necat Genç, “Borçka için Muratlı Sınır Kapısı açılması gerekli olduğu gibi hatta geç kalınmış da sayılır. Borçka esnafı, hatta şöyle söyleyeyim, sadece turizm gelirleriyle ayakta durmaya çalışıyor” dedi.

“Her seçimde ‘kapı açılacak’ deniyor ama açılan bir şey yok”

Borçkalı kasap İsmet Cebir, “Küçüktüm, aynı şeyler söyleniyordu, yine aynı şeyler için geldiniz röportaj yapıyorsunuz. Bir şey değişmedi ve değişen bir şey yok. Yani her seçim zamanı, arifesinde ‘Kapı açılıyor’ deniyor. Kapının açıldığı falan yok. Borçka’da yaşıyoruz ve görüyoruz. Bu kapıyı kim açarsa teşekkür edeceğiz” diye konuştu.

“Artvin ve çevre ilçeleri açısından açılması artık zorunlu oldu”

Borçka ve Köyleri Turizm Geliştirme Kooperatif Başkanı Hasan Özışık, “Muratlı Sınır Kapısı’nın açılmasıyla ilgili bir takım siyasal oyunlar oldu. Bunların, bizler neler olduğunu bilebiliyoruz. Borçka köylüsü de bilebiliyor. Muratlı Sınır Kapısı’nın açılması, bir ihtiyaçtan öte Artvin için, Borçka için ve çevre ilçeler için zorunluluk haline geldi.

Muratlı Sınır Kapısı’nın bir an evvel açılması gerekiyor. Çünkü hem son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılar da üstüne ilave olursa bu bir artık ihtiyaç değil, mecburen açılması lazım. Buradaki yetkililerin, bizi duyuyorsalar şayet, buna bir an evvel el atmalarını istiyoruz yöre halkı olarak” dedi.

“Sınır kapısının açılması, Artvin turizmi ve ekonomisi açısından çok önemli olacak”

Gazeteci Sami Özçelik de şunları söyledi: “Biliyorsunuz, Muratlı Sınır Kapısı gündeme geleli bir 10 yıl var ve 10 yıl önce gündeme alındı ama ya bir adım yol alındı mı, bir arpa yol alındı mı? Alınmadı. Fakat gündemdeki yeri devam ediyor. Çünkü bir proje varsa o hemen gitmiyor. Bir düşünce uyanmıştır ve onun gereği mutlaka bir gün yapılır, fakat bu biraz geciktirildi.

Daha önce Hayati Yazıcıoğlu, biliyorsunuz Ticaret ve Gümrük Bakanı’yken Vali’yle geldi; hatta birçok vali ve bakanlar gelip gitti, bununla ilgili açıklamalar yaptılar ve bu kapının mutlaka açılması gerektiğini söylediler. Çünkü burası Çoruh Vadisi, yani Çoruh’un Karadeniz’e döküldüğü nokta. Şu karşı gördüğünüz köyler Gürcistan’a ait olup, şuradan da öteye de zaten Gürcistan topraklarına gidiyor Çoruh Nehri. Oradan, 20 kilometrelik bir yoldan da Karadeniz’e iniyor. Dolayısıyla da bu vadiden bir kapının açılması söz konusu oldu.

Peki bu proje niye gündeme geldi diye sorarsanız; Sarp Sınır kapısı gerek yaya açısından gerek trafik açısından gerek işte küçük araçlar ve TIR açısından çok sıkıştığı için burasıda gündeme geldi. Biliyorsunuz, eğer burası bugün açılırsa şayet, bu kapı bu vadide çok önemli, turizm açısından da ekonomik açıdan da önemli bir değer kazanacaktır.”