Ardanuç’ta kararlı mücadele sonuç verdi

0
597

Artvin’in ilçesi Ardanuç’un Hamurlu köyünde verilen kalker ocağı mücadelesi zaferle sonuçlandı. Halk, ocağa karşı açtığı bir davayı daha kazandı.

Hamurlu köyünde 99.87 hektarlık alan için verilen işletme ruhsatının 10 hektarlık bölümüne Artvin Valiliği tarafından “ÇED gerekli değil” kararı verilmişti. Bölge halkının, karara karşı Rize İdare Mahkemesine açtığı davada mahkeme, “ÇED gerekli değil” kararını iptal etmişti.

Şavşat Dernekleri Federasyonu Başkanı ve köy halkının avukatı Halis Yıldırım, kararın Danıştay 14. daire tarafından da onaylandığını söyledi. Yıldırım, halkın tüm zorlujklara rağmen mücadeleden vazgeçmediğimi vurgulayarak şöyle konuştu:

“Hamurlu köyü sınırlarında 99.87 hektarlık alan için verilen işletme ruhsatı ile 10 hektarlık alan için verilen işletme izninin iptali için açtığımız davada ise Rize İdare mahkemesince davanın reddine karar verilmişti. Bu karara karşı Samsun Bölge İdare Mahkemesi’ne tarafımızca istinaf başvurusu yapılmış, mahkeme işletme izni açısından Rize İdare Mahkemesi’nin kararını kaldırmıştı. İşletme ruhsatı açısından ise birlikte inceleme yapılması gerektiği gerekçesi ile dosyayı Rize idare mahkemesine geri göndermişti. Rize İdare mahkemesi bu kez ise, Samsun 2. İdari Dava Dairesi’nin kararına istinaden iletme izninin iptaline karar verdi.

Bu koşullarda var olan işletme izninin varlığı fazla bir anlam ifade etmeyecektir.

Ardanuç halkının Hamurlu köylülerinin kesintisiz ve kararlı mücadeleleri ve Şavşat Dernekleri Federasyonu’muzun sürdürdüğü hukuki mücadeleyle Ardanuç halkı bir kez daha kazanmıştır. Umut ederiz ki bölgede ki doğayı tahrip eden tüm projelere karşı açılan davalar olumlu sonuçlanır.”

Kardelen Tatar / BirGün