Arhavi Hikâyelerini ve Masallarını Arıyor

0
791

İSTANBUL-İstanbul’da çalışma ve faaliyetleri ile hep isminden bahsetmeyi başaran İstanbul Arhavililer Derneği (İSTAD) eğitime katkı amaçlı yeni bir kampanya başlattı.

Kampanyayla ilgili açıklama yapan İSTAD yönetim kurulu basın açıklamasında şu ifadelere yer aldı: “Eğitim geçmişten bu yana toplumların gelişmesinde, büyümesinde ve modernleşmesinde büyük bir etkene sahiptir. Bu etkenlerden en önemlisi bireylerin zihinsel gelişimine büyük katkı sağlayan zengin içerikli ve çeşitli yazılı bilgi kaynaklarıdır. Bu bilgi kaynakları en değerli hazinemiz olan kitaplardır.

Kitaplar eğitimin olmazsa olmaz yapı taşlarındandır. Geleceğimizi şekillendiren bu değerli kitaplar; yeni fikirler üreten, farklı bakış açılarına sahip olan, hayal gücünü geliştire bilen ve modern düşünceye sahip olan bireylerin yetişmesinde müthiş bir güce sahiptir.

Bu gücün farkında olan İSTAD, eğitimin sadece burs vermekten ibaret olmadığını her fırsatta dile getirip, eğitim ve öğretim süreci içerisinde diğer ihtiyaçların da karşılanması gerektiğine inanmaktadır. Bu sebeple derneğimiz sadece burs vermekle kalmayıp daha önceleri de Arhavi’deki bazı okullarımızın tadilatını, kırtasiye malzemelerini, masa ve sandalye ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmıştır.

Bu düşüncelerden yola çıkarak, İSTAD geniş kapsamlı bir kampanya hazırlamış ve “Gönülden Gönüle Kültür Köprüsü Oluşturalım” sloganı ile kolları sıvamıştır.

Kampanyamızı düzenleme Amacımız:

-Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan kütüphane ve kitap eksikliğini vurgulamak,

-Arhavi de eğitim gören çocuklarımızın zengin içerikli kitaplardan yararlanmasını sağlayarak okuma alışkanlığını kazandırmak,

-Arhavili öğrencilerimizin okul kütüphanelerinde sınava hazırlık kitaplarından yararlana bilmelerini ve bu konuda ki gereksinimlerinin bir bölümünün karşılanmasını sağlamak,

-Okuyan, okuduğunu anlayabilen, anladığını aktarabilen, geleceğin bilgili ve kültürlü bireylerini hayata kazandırabilmektir.

Düzenlemiş olduğumuz kitap toplama kampanyamız 29 Temmuz 2015 tarihinde resmi sitemizde http://www.arhavi.org ve facebook sayfamızda yayınlanmıştır.

Kitap kampanyamızı çeşitli sosyal medya kanalları ile birlikte bireysel ve kolektif çalışmalarla beraber hemşerilerimizin desteklerini de alarak kampanyamızı geniş kitlelere duyurmuş olduk.

İSTAD’ın düzenlemiş olduğu bu kampanya kamuoyuna sunulduğundan itibaren hem bireysel hem de imece usulü çalışmalarla kolilerce kitap bağışı derneğimize ulaşmış oldu.

Bu konuda bizlere gönülden desteğini sunan başta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına, İstanbul’da ki çeşitli yayın evlerine, mahalle esnafımıza, kırtasiyesimize, terzimize, kuaförümüze. Bunun yanında mahalle camimizden, oturduğumuz semtlerde ki site sakinlerine, aile eşrafımızdan, eşimiz, dostumuz, iş arkadaşlarımız, çok değerli idealist eğitimcilerimiz, öğretmenlerimiz ve hiç tanımadığımız gönülden destekçilerimizle beraber kampanyamıza büyük bir katkı sağladıkları için ne kadar teşekkür etsek azdır.

Böyle zamanlarda hep beraber hareket ederek kampanyamızın sloganı olan Gönülden Gönüle Kültür Köprüsünün temellerini daha da sağlamlaştırmış olduk.

Bunun yanında kampanyamızın duyulmasıyla birlikte bir ay içerisinde 15 koli kadar kitap toplanmış ve toplanan bu kitapların bir bölümü Arhavi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilmiştir.

Sonuç olarak 2015 yılının kasım ayı sonunda kitap kampanyamızı sonlandırarak merkezimizde toplanan kitapları çeşitlerine ve konularına göre gruplandırarak özenle koliledik. Aralıksız, soluksuz ve özverili çalışmalarımızın sonucunda çok güzel bir sonuca ulaştık. İlk etapta 15 adet koli, son etapta ise 45 adet, toplamda yaklaşık olarak 60 adet büyük boy koliler halinde kitaplarımızı Arhavi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim ettik.

Bağışlanan her kitap bizlerin gönüllerini ihya ederken değerli çocuklarımızın zihinlerinde yeşeren bir tohum olacaktır.

Bizlerde bu tohumların yeşermesi için gönül köprüsünün oluşumunda ve ilçemize katkı sağlaya bilecek her türlü etkinlikte İSTAD ailesi olarak daima yanında olup nefesimiz yettiğince çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Kitapsız Büyüyen Bir Çocuk, Susuz Bir Ağaca Benzer.” Kampanyamıza destek veren tüm kitap dostlarına İSTAD ailesi olarak çok tesekkür ederiz” denildi..