Arhavi Hopa Eski Tüneli Güçlendiriliyor

0
553

ARHAVİ – Arhavi- Hopa eski tüneli, eskisinden çok daha güçlü, modern havalandırma ve aydınlatma sistemleri yapılmış halde hizmete sunulacak.

Karadeniz Sahil Yolunun Arhavi -Hopa kısmının eski bağlantı yolu olan ve Doğu Karadeniz’in en eski tünellerinden olan Arhavi -Hopa Tüneli Karayolları Genel Müdürlüğü’nün bünyesinde yüklenici firma tarafından güçlendiriliyor.

Tünel içerisindeki ve giriş çıkışlardaki deformasyondan kaynaklı tahribatın giderilmesi için güçlü çelik konstrüksiyonlar kullanılarak ve aynı zamanda tünelin tamamında enjeksiyon sistemiyle beton nüfuz ettirilecektir. Aynı zamanda tünel Hopa tarafından 60 metre, Arhavi tarafından 40 metre uzatılacak.

Karadeniz Sahil Yolunun tamamlanmasıyla birlikte yoğun ulaşım sağlanmasa da özellikle her iki ilçe arasındaki bağlantı yolu olduğu için bölge ticari ve özel araçlar kullanmaktaydı. Yaklaşık 6 ay gibi sürede tamamlanması beklenen tünelin eskisinden çok daha güçlü ve modern havalandırma ve aydınlatma sistemleri yapılmış halde hizmete sunulacağı öğrenildi.