Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Hizmetlerini Genişletiyor

0
1092

ARTVİN – Yeni fakülteler, yüksekokullar ve meslek yüksekokulları açarak eğitim hizmetlerini genişletme ve öğrenci sayısı arttırma çalışmalarına devam eden Artvin Çoruh Üniversitesi’nin akademik gelişimi ile birlikte şehre olan katkısı da artıyor.

Bu gelişmeler Artvin Çoruh Üniversitesi’nin bölge üniversiteleri arasındaki konumunu da güçlendiriyor. 

acu-1

Sağlık Bilimleri Fakültesi

20 Ağustos 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin geçmişi 1996 yılına dayanıyor. Sağlık Yüksekokulu olarak, 1996 yılında Kafkas Üniversitesi’nin bünyesinde hizmet vermeye başladı. 2003-2004 yıllarında öğrenci alımını gerçekleştiren Sağlık Yüksekokulu, 2007 yılında Artvin Çoruh Üniversitesi bünyesine aktarıldı. Hemşirelik Bölümünde eğitim hizmetlerine başlayan Sağlık Yüksekokulunda 2009 yılında Beslenme ve Diyetetik Bölümü, 2010 yılında Çocuk Gelişimi Bölümü, 2014 yılında ise İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü açıldı. Toplamda 4 bölüm ve 36 akademik kadrosu ile hizmet veren Sağlık Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüştürülerek eğitim ve öğretim hayatına Artvin Çoruh Üniversitesi’nin 8. fakültesi oldu.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ise; hem akademik alt birimleri, hem de akademik kadrosu yapılandırılmak üzere 20 Ağustos 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile kuruldu.

Henüz öğrenci alımının başlatılmadığı BESYO’da Artvin’in doğası ile uyumlu kano, rafting, trekking, dağcılık ve kaya tırmanışı gibi spor dallarında eğitim verilmesi planlanıyor.

Şavşat Meslek Yüksekokulu

Üniversitenin Artvin Şavşat ilçesinde Şavşat Meslek Yüksekokulu kurulması konusundaki teklifin Yükseköğretim Genel Kurulunun 14.05.2015 tarihli toplantısında görüşülerek kabul edildi. Şavşat Meslek Yüksekokulunun 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılında Yaşlı Bakımı programı ile eğitim hizmetlerine başlayacak.

hopa yerleskesi