Artvin Faal Gazeteciler Derneği Açıldı

0

ARTVİN-Artvin il genelinde görev yapan basın kuruluşu ve mensubu 39 üyesi bulunan Artvin Faal Gazeteciler Derneği’nin Artvin Merkez Bürosu törenle hizmete açıldı.

Halkevi Caddesindeki yeni dernek binasının açılışına, Artvin Valisi Kemal Cirit, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Kemalpaşa Belde Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, Artvin Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan, Artvin Faal Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Başar ve yönetim kurulu üyeleri ile davetliler katıldı.

Açılışı, Artvin Valisi Kemal Cirit ile Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe birlikte yaptı.

Basının tarafsızlığına vurgu yapan Artvin Valisi Kemal Cirit,  basın haberciliğinde tarafsız olması gereken ama görüş ve düşüncelerini de vatandaşlarla ve okuyucularıyla da paylaşan bir alan olduğunu söyledi.

Vali Cirit, “Bizim her yeni açılan tesisle heyecanımız da yenilenmektedir. Kırka yakın üyesi olan bu derneğimizin büro açarak hizmet verecek olması hem şehrimiz için hem Artvin medyası için önemli bir durum. Basın özgürlüğünü en az onlar kadar bizlerde arzu etmekteyiz. Yalnız özel hayata, adil bir yaklaşıma, vatandaşla sürekli temasa dikkat etmeleri gerekiyor. Basın bizim kamu olarak kamu hizmetini yürütürken ve geleceğe donuk planlamamızı yaparken bize yol haritasını da sunmakta. Kamu olarak basının yapmış olduğu eleştirilerden yararlanmaktayız. Göremediğimiz hususları onların kaleminden gördüğümüzü, yerinde değerlendirmelerle nasıl bir çıkış yolu yakalayacağımızı görmekte ve değerlendirmekteyiz. Basın mensuplarıyla, basın mensubu çalışanlarıyla, belediyelerimizle top yekûn kamu hizmetini paylaşarak bir yol buluruz.” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, basın herkesin öncelikle de belediyelerin garsonudur diyerek, yapılan hizmetleri, eksikleri tespit edip hem kendilerine hem de halka bilgi veren bir kurum olduğunu ifade etti. Artvin de faal gazeteciler derneğinin büro açmasının herkesin işini kolaylaştıracağını belirten Başkan Kocatepe, “ Bizler belki de şimdiden sonra bazı toplantılarımızı burada yapacağız. Büromuzun Artvin basınına, bizlere hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Afgad2Artvin Faal Gazeteciler Derneği Başkanı İsmet Başar ise, “Artvin Faal Gazeteciler Derneği; 19 Mayıs 2012 tarihinde Demokrasinin en temel kurumu olan, bütün öteki özgürlüklere kaynaklık eden düşünceyi ifade ve basın özgürlüğünün, haber alma hakkının hiçbir baskı ve sınırlama olmaksızın kullanılabilmesi, gazetecilerin mesleki hak ve çıkarlarının korunup geliştirilmesi ve bu yönde güçlendirilmesi için çalışmak, üyelerinin kültürel gelişmesine, ekonomik ve sosyal refah düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmak. İnsan haklarının korunduğu, özgürlükçü ve çoğulcu demokrasi kurallarının işlediği, milli, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti anlayışı çerçevesinde, düşünce, iletişim ve basın özgürlüğünün Türkiye’de tam olarak gerçekleşmesini sağlamak amacıyla Artvin’de kurulmuştur.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Artvin Faal Gazeteciler Derneğinin büro açılışı yapıldı. Vali Cirit, burada basın mensuplarıyla sohbet ederek, sorun ve taleplerini dinledi. (Hayati Akbaş)