Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir: “İlçemizin yok olmasına izin vermeyeceğiz”

0
67

Basın emekçileri ile bir araya gelen Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, “Türkiye’yi insansızlaştıran kafa ile Artvin’i insansızlaştıran kafa aynı kafadır” dedi.

İftar programının ardından basın açıklaması gerçekleştiren Başkan Demir Ardanuç’un Gümüşhane ve Köseler köyünde Pontid Maden Şirketi tarafından yapılması planlanan Salınbaş Maden Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunarak “İlçemizin yok olmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Pontid Madencilik tarafından yapılması planlanan Salınbaş Altın Madeni  projesi Cerattepeden çok daha büyük çok daha tehlikeli büyüklükte tehlikelere yol açacağını vurgulayan Başkan Demir, “13 Nisan’da Halkı bilgilendirme toplantısı gerçekleştireceklerdi.

Bugün İl Çevre, Şehircilik ve İklim Müdürlüğünden gelen yazı ile ileri bir tarihe ertelendiğini öğrendik. Önümüzde seçim süreci olduğundan toplantı tarihini ileri tarihe ertelediler. 844 futbol sahası büyüklüğünde devasa bir alan. Başta Ardanuç’un Gümüşhane ve Avcılar köyü, Artvin’in Köseler ve Okumuşlar köyü, olmak üzere çevreyi etkileme potansiyeline sahip devasa bir proje. Biz Ardanuç halkı olarak bu projenin karşısında duracağız. İlçemizin yok olmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Başkan Demir konuşmasının devamında maden projesiyle istihdam sağlanacağı yaklaşımıyla geldiklerini belirterek “Yıllar önce var olan fabrikalarımız kapatılmasaydı bugün bu çalışmaya gerek olmazdı. Özelleştirme yaparak övünen bu hükümet. Pastanın büyük kısmını kendisine akıp halkı işe alacağız diye kandırmasınlar. 80’li yıllardan veri göç ettirilmeye çalışılan bir coğrafyayız. Bugün gelinen noktada dört mevsimi bir arada yaşayan, hem Kafkaslar’a hem Karadeniz’e geçiş bölgesi olmuş. Artvin tarihi demek Ardanuç tarihidir. Birçok medeniyet de bir arada yaşamıştır burada.

Hem bizim tarihimiz için hem Gürcü tarihi için çok önemli değerler var. Biz sularımız HES’lere yaşam alanlarımızı maden ocaklarına kurban etmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu tarz projelerin kolay uygulanması için insansızlaştırma olması gerektiğini vurgulayan Demir, “Okuyab tüm gençler Avrupa’ya gidiyor, yerine Suriye’den Afganistan’tan Irak’tan gelen eğitim seviyesi düşük insanları yerleştiriyor. Giden gitsin diyorlar. Artvin’i insansızlaştıran kafa ile bu kafa aynı kafadır. 14 Mayıs’ta buna son vereceğiz” dedi