Artvin Kafkasör Festivalinde Heyecan Dorukta

0
482

ARTVİN-Artvin’de 3 asırlık bir geçmişe sahip boğa güreşleri geleneğini yaşatmak amacıyla bu yıl 37’ncisi düzenlenen “Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivalinin ikinci gününde karakucak ve boğa güreşleri yapıldı.

Artvin Belediyesinin organizasyonunda Geleneksel Boğa Güreşlerini Yaşatma ve Yaylalarını Koruma Derneği tarafında bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda düzenlenen boğa güreşlerinin ilk gününde deste, ayak, küçük orta ve süper baş kategorisinde 53 boğa arenada kıyasıya güreşti.

Değişik kurumların ve sivil toplum örgütlerinin stantlar açarak tanıtımlar yaptığı festivalde boğa güreşlerinde 15 boğa hakemi görev alırken 100’e yakında kişide organizasyonda görev aldı.

380 kiloya kadar boğaların güreştiği Deste Kategorisinde Koray Yavuz’a ait ‘Sarı’ isimli boğa birinci olurken 380-430 kilogram arası boğaların güreştiği ayak kategorisinde Ümit Kılıç’a ait ‘Hudut’ isimli boğa birinci oldu. Küçük Orta kategorisinde Şemsettin Turan’a ait Nişan isimli boğa birinci boğa birinci olurken Süperbaş kategorisinde de Aziz Yiğit’e ait Cumali birinci oldu.

Festivale Karakucak Güreşleri de Renk Kattı

Festival kapsamında Kafkasör ’de değişik etkinlikler yapılırken Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonunda yapılan karakucak güreşleri de festivale renk kattı.

Karakucak güreşlerinde 12 kategoride 80 sporcu er meydanında ter döktü.

Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Gençlik Spor İl Müdürü Bahattin Yetim ve İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi’nin takip ettiği boğa güreşlerini 30 derecelik hava sıcaklığına rağmen yaklaşık 5 bin kişi izledi.