Genç Çiftçi Projesi Kapsamında Küçükbaş Hayvan Dağıtımına Başlandı

0

ARTVİN – Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Genç Çiftçi Projesi kapsamında küçükbaş hayvan dağıtımına başlandığını açıkladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Bakanlığımızca uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Destekleri, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Tebliğ kapsamında; genç çiftçilerin tarım ve hayvancılığa yönlendirilmesi, ülke ekonomisinde tarım ve hayvancılık sektörünün canlı tutulması ve köyden şehire göçlerin tersine döndürülerek kırsal nüfus arttırılması amacıyla İlimizde toplam 163 genç çiftçimiz, 30 bin TL hibe desteğinden yararlanmaya hak kazanmıştır. Desteklenecek olan 163 projenin 114’ü büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, 49 proje ise arıcılık, kanatlı ve bitkisel üretime yönelik projelerdir.

Küçükbaş hayvancılık projelerinde hayvan dağıtımına başlanılmış olup bu kapsamda 30 genç çiftçimizden 27 tanesine Hemşin Irkı, 2 tanesine Morkaraman Irkı ve 1 tanesine de Akkaraman Irkı olmak üzere her birine 40 baş, (38 baş koyun ve 2 baş koç olmak üzere) toplamda 1200 küçükbaş Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden (TİGEM) temin edilerek genç çiftçilerimize teslim edilmeye başlanmıştır.

Büyükbaş hayvancılık konusunda da Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce çalışmalar devam etmekte olup önümüzdeki günlerde 84 genç çiftçimize de büyükbaş hayvanları teslim edilecektir” ifadelerine yer verildi.