Hopa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsrafil Kotil: Bu yolu ölüm yolu olmaktan çıkarın

0
759

Hopa ilçe merkezinden geçen devlet karayolu üzerinde park sorununa çözüm bulunamamasının bu ölümlerin belli başlı nedenleri arasında bulunduğunu söyleyen Hopa Şoförler ve Otomobililer Odası Başkanı İsrafil Kotil, “Biz bu konuda defalarca sorunun çözümü için girişimde bulunduk. Önemli olan sürücü hata yapabilir, bunu da göz önüne alarak can ve mal kayıplarını en aza indirecek gerekli tedbirlerin alınmasıdır.

‘Devlet Karayolunu Otopark’ gibi kullanıyorlar

İlçede işi olan otobüs ve tır sürücüleri ile maalesef bizim insanlarımızda bu ‘Devlet Karayolunu Otopark’ alanı gibi kullanıyorlar. Sonuçta böyle kazalarda bizlerinde canı yanıyor. Belediyemiz tır parkı yapmıştır. Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifimiz tır parkı yapmıştır ve Esenkıyı’da iki tır parkımız mevcuttur. Tüm nakliye firmalarımıza, gümrük komisyonculuğu yapan işyerlerimize ve otobüs ve tur şirketlerimize sesleniyorum. Uluslararası Devlet Karayolu’nu artık otopark alanı gibi kullanmayın. Bu yol ana arter. Şoförlerinizi tır ve otobüs park alanlarına yönlendirin ve park ettirin.

Bir sözümde özel taksi sürücüsü Hopalılaradır. İlçemizde Öğretmen Evi altında, Turan Altıntaş Ticaret merkezi altında ve ilçe merkezinde Belediyemizin belirlediği otoparklar ve park alanları vardır. Bu Uluslararası Devlet Karayolu üzerini otopark alanı olarak kullanmaktan lütfen vazgeçin artık” dedi.

Hopalılar da ilçe merkezinden geçen devlet karayolu üzerinde karayollarının daha sıklıkta gerekli uyarı levhalarını koymaları ve trafik polislerinin de burada arada bir değil, sürekli gerekli tedbirleri alarak tır ve otobüsleri park alanlarına yönlendirmeleri konusunda uyarmaları bu kazaları bir nebze de olsa azaltacaktır. Gönül ister ki hiç kaza olmasın ama istemekle bu da olmuyor. Bu vesile kazada hayatlarını kaybeden gençlerimizin ailelerine başsağlığı diliyorum” açıklaması yaptı.