Hopa’da Diabet Okulu İlk Mezunlarını Verdi

0
1434

HOPA-Hopa Devlet Hastanesi bünyesinde açılmış olan Diabet Okulu ilk mezunlarını verdi.

Hastane Başhekim Yardımcısı Uz. Dr. Sibel Gürbüz, Dahiliye Uzmanı Dr. Burcu Makbule Şirin, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Sonnur Yazıcı, Diyabet Eğitim Hemşiresi Fatma Numanoğlu, Diyetisyen Kübra Güneş, Fizyoterapist Melisa Öncü’nün okula devam eden hastaların sertifikalarını vermek üzere hazır bulunduğu Diyabet Okulu Mezuniyet töreninde; “Diyabet Okulunun ilk mezunlarını vermekten büyük mutluluk duyduklarını ‘’ifade ettiler.

Eğitim, diyabet bakımının temel taşıdır ilkesi ile yola çıktıklarını belirten uzmanlar; Diabet Hastalığının önlenebilen, geciktirilebilen, bulaşıcı olmayan bir hastalık olduğunu, diyabete bağlı olarak gelişen komplikasyonlarla baş etmenin oldukça zor olduğunu, bunun da ancak eğitimle, hasta ve yakınlarında farkındalık oluşturarak aşabileceklerini söylediler.

3 hafta süresince ücretsiz ve ara öğün destekli olarak düzenlenen “Diyabet Okulu”nda; “diyabet nedir, belirtileri, tanı, tedavi, risk grupları, kan şekeri düşüklüğü, yüksekliği, tedavisi, oral anti diyabetik ilaçlar ve kronik komplikasyonlar, hedef değerler, evde kan şekeri takibi ve önemi, insülin tedavisi uygulama, saklama koşulları, ayak bakımı konuları, egzersiz ve önemi, egzersizde dikkat edilmesi gerekenler, beslenme ve püf noktaları, diyabette psikolojik sorunlar, sosyal haklar ve günlük yaşam konularını içeren eğitimler” alanında uzmanlar tarafından bilgiler verildi.

Hopa Devlet Hastanesi yöneticileri 10’ar kişiden oluşturulan gruplar şeklinde devam edecek eğitimlere tüm diyabet hastaları ve yakınlarının katılımlarını beklediklerini söylediler.