Hopalı Kadınlar 8 Mart’ta Sokaktaydı (Video Haber)

0
781

Hopalı Kadınlar çağrısıyla toplanan kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Hopa’da eylemdeydi.

Hopa Parkı önünde “Eşitlik, özgürlük, laiklik, barış için kadınlar savunmaya” pankartı arkasında toplanan kadınlar, şarkılar, horonlar ve sloganların arkasından İnönü Caddesi üzerinden Hopa Meydanı’na yürüyüşe geçti.

Bugün günlerden isyan!

Alkış ve sloganlarla Hopa Meydan’ına gelen Hopalı Kadınlar adına basın açıklaması Arzu Ulu okudu. Ulu açıklamasında: “Bugün günlerden başka, bugün günlerden direniş. Bugün günlerden isyan. 8 Mart tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak her yıl kutlanmaktadır. Kadınların uzun süreli mücadelesi sonucu kazanılmış bu önemli gün, erkek egemen sisteme, eşitsizliğe şiddete, her türlü baskı ve sömürüye, savaşa karşı, kadınların mücadelelerini, barış, hak ve eşitlik taleplerini dile getirdikleri, kendi slogan ve sözleriyle bir araya gelerek sokaklara çıktıkları gündü” dedi.

Hopa8MartKadinEylemi2

2017 yılında 409 kadın öldürüldü, 387 çocuk istismara uğradı

Açıklamanın devamında kadın cinayetlerine ve çocuk istismarına değinen Ulu: Bu ülkenin cumhurbaşkanı “Erdoğan kendine bir kadından korktu dedirtmez. Ülkemiz adına rahat “olun,” dedi.

Biliriz ki, bu ülkede, kendisine “kadından korktu” dedirtmeyecek erkek kültürü yüzünden 2017 yılında 409 kadın öldürülmüş, 387 çocuk istismara uğramıştır.


Bu ülke kendisine “kadından korktu” dedirtmeyecek erkek kültürü yüzünden çocuk istismarında dünya üçüncüsü olmuştur.
Kendisine “kadından korktu” dedirtmeyecek erkekler, sokaklarda, evlerde, işyerlerinde dehşet saçarlar.”

Diyanet Kapatılsın!

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan eğitim materyallerinde, “iman, günah, yasak, sabır, öteki dünya” gibi kavramlar öne çıkıyor. Çocuklar ‘her şeyi gören, bilen’ kavramıyla başa çıkamıyor. Sübyan mektepleri çocukların hayatını kabusa çeviriyor. Ailelerine günahkar diye bakıyor, bir an önce gerçek saydıkları dünyaya göçmeyi hayal ediyor. MEB’in sorumlu olduğu kreşler Diyanetin eline bırakılıyor. Aileler yoksulluktan çocuklarını tarikat ve cemaatlerin yurtlarına göndermeye zorlanıyor. Yine diyanetin internet sitesinde erkekler için 12 yaşında  kız çocukları için 9 yaşında evlenebilir açıklaması yayınlandı. Bakanların, milletvekillerinin kullandıkları “küçüğün rızası”, “küçüğün rızası ile cinsel ilişkiye girmesi”, “küçük yaşta evlilik toplumsal gerçekliğimizdir,” gibi ifadeleri dinlerken bu dünyadaki bütün çocuklar adına “utanın!” diyoruz. Çocukları ‘çocuk’ olarak görmeyen, giderek artan çocuk istismarı uygulamalarına karşı tek kelime etmeyen, her fırsatta çocukların istismar edilmesini meşrulaştırmaya çalışan Diyanet Kapatılsın.” ifadeleri kullandı.

Hopa8MartKadinEylemi3

Çaykur Kadınlarındır

Açıklamanın son bölümünde ise Çaykur ve çay emekçisi kadınlara yer verilerek “İşçi ve emekçilerin vergileriyle kurulmuş ve bugüne gelmiş olan ÇAYKUR işletmesinde binlerce emekçi kadının alın teri ve emeği vardır. Kamu kaynaklarını har vurup harman savuran yönetim anlayışının, söz konusu kadın sporcular olunca, yardım etmeyi “günah” olarak görmeleri ülkedeki politik atmosferin ve yönetenlerin anlayışının yansımasından başka bir şey değildir. ÇAYKUR, emeğiyle çayı var eden kadınlarındır, kadınları yok sayan genel müdürlerin değil. Çayın yetiştirilmesinden, işlenmesine kadar her kademede kadınların emeği vardır ve ÇAYKUR kadınların emekleri üzerinden yükselen bir kamu kuruluşudur.

Biz Kadınlar, ister çayımızı  toplarız, ister sporumuzu yaparız diyoruz. Cinsiyetçi gerici İmdat Sütlüoğlu’nu istifaya çağırıyoruz. İşte tam bu zihniyet, işte tam bu kadın bedeni ve eşitsizlik üzerinden palazlanan dil, iktidar anlayışından beslenmekte güç bulmaktadır” denildi.

Haber: Artvinden.Com