Artvinli Kadınlar: Böyle gelmiş ama böyle gitmez

0
720

Artvin Kadın Dayanışma Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle bugün HalitPaşa Meydanı önünde basın açıklaması düzenledi.

Artvin Kadın Dayanışma Platformu’nun “Böyle Gelmiş Ama Böyle Gitmez” şiarıyla Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle düzenlediği basın açıklamasında, toplumsal hayatın her alanında yıllardır süren kadın mücadelesine vurgu yapıldı.

Platform adına basın metnini okuyan Aydan Yerlikaya,“Bedenlerimiz üzerindeki kontrole, bedenimize ve kimliğimize karşı şiddete, cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa, şiddet ve sömürü düzenine, yoksullaştırılmaya, eşitsizliğe karşı kadının özgürlüğü ve kurtuluşu için eşitlik ve barış için sesimizi yükseltiyoruz” diyerek, kadınlar olarak devletin, kocanın, babanın ve ağabeyin gölgesinde bir yaşam sürmeyi reddettiklerini söyledi.

artvinli kadinlar boyle gelmis ama boyle gitmez 436874 1

CERATTEPELİ KADINLAR GİBİ HAYKIRIYORUZ

Kadınların evlere hapsedilecek eşya, çıkarılan savaşlarda ganimet, bir erkeğin gölgesinde erkek egemen zihniyetin izin verdiği ölçüde bir yaşam sürdürecek bağımlı, göz kulak olunacak aciz varlıklar olmadığına vurgu yapan Yerlikaya, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihçesinden söz etti.

“Bugün 8 Mart. 161 yıl önce dokuma işçisi kadınların eşit işe eşit ücret ve insanca yaşama talepleri için yaptıkları grevde çıkartılan yangınla 129 kadın işçinin katledildiği günün yıldönümü ve her yerde kadınlar daha eşit, daha özgür ve yaşanılası bir dünya yaratmak adına seslerini yükseltiyor” diyen A.Yerlikaya, kadınların kiminin iş yerinde, kiminin sokakta veya evde tacize tecavüze uğradığını, kimi kadının dolmuşta tek kaldığında bedeninin paramparça edilebilme ihtimalinin olduğunu, kiminin ise şehit olmuş eşinin ya da çocuğunun ardından gözü yaşlı ve çaresiz bırakıldığını, kimi kadının buzdolabında çocuğunun cesedini saklamak zorunda kaldığına, bazılarının çay fındık toplarken, bahçesinde sebzesini ekerken yarı fiyatına satmak zorunda bırakılıp yoksulluğa terk edilişine isyan ettiklerini dile getirerek kimi kadınların da Cerattepeli kadınlar gibi yaşam alanlarını, geleceğini, memleketini talancılara değil çocuklarına bırakabilmek için haykırdığını vurguladı.

artvinli kadinlar boyle gelmis ama boyle gitmez 436871 1

IRKÇI, GERİCİ, DİNCİ ZİHNİYETE GEÇİT YOK!

Ülkede toplumsal yaşamı yeniden şekillendirme çabasıyla ırkçı, dinci, gerici ve cinsiyetçi eksende uygulamaya konan politikaların, kadınları toplumsal ve kamusal alandan, mücadeleden uzaklaştırmayı hedeflediğini belirten Yerlikaya, “Uzun bir süredir OHAL ve KHK’ler düzeninde tüm kesimlere yönelik baskı ve sindirme politikaları hayata geçiriliyor ve saldırılar en fazla kadının kimliğine yönelik gerçekleştiriliyor” dedi.

Kadına karşı şiddet, kadın cinayetleri, çocuk gelinler hakkında, hükümetin “Kadın erkek eşitliğine inanmıyorum”, “kadınlar çalıştığı için işsizlik yüksek, kızlar okumasın”, “sen git evde yat, kocan gelsin”, “bir kereden bir şey olmaz”, “kadına yönelik şiddet abartılıyor”, ve “12 yaşındaki kız çocukları helaldir” sözlerine değinen Yerlikaya bu sözleri sarf edenlere geçit vermeyeceklerini bildirdi.

“Vadilerimize, derelerimize, suyumuza, toprağımıza, ormanlarımıza, dağlarımıza, hayvanlarımıza kısacası tüm yaşama ve yaşam alanlarına yapılan saldırılara artık yeter diyoruz” diyerek doğal yaşamı yok etmeye çalışanlara seslenen Yerlikaya, sözlerinin devamında “Her türlü baskı ve sindirme çabasına rağmen biz kadınlar alanlarda olmaktan ve ne olursa olsun sözümüzü söylemekten geri durmadık, durmayacağız” dedi.

“KADIN OLMAKTAN KAYNAKLANAN SORUNLAR ORTAKTIR”

Kadınların büyük bedeller ödeyerek kazandığı hakların, kadınlar olarak kendi hayatlarında ve dünyayı dönüştürme mücadelesinde sembol olan 8 Mart’ta yine alanlarda olduklarını vurgulayan ve “Hangi dünya görüşünden, hangi siyasi anlayıştan olursak olalım kadın olmaktan kaynaklanan sorunlar hepimizin ortak sorunudur. İşte bu sebepledir ki bu sorunlarda birleşmemiz, kadın kimliğimizle mücadeleyi yükseltmemiz gerekiyor. Artvin’de yaşıyor olmamızın bizi kurtarmayacağı gerçeğiyle yüzleşmemiz gerekiyor” diyen Yerlikaya, Artvin Kadın Dayanışma Platformu olarak susmayacaklarını ve korkmayacaklarını ilan etti.

artvinli kadinlar boyle gelmis ama boyle gitmez 436870 1

“KURTULUŞ KADINLARIN KENDİ ELLERİNDE”

Kadınların adil, eşit, özgür, laik, dayanışmacı ve barış içinde yaşayacakları, savaşlarda ganimet olmaktan kurtulup özgürlüğe yürürken üzerindeki kara çarşafı çıkarıp rengarenk çiçek açan Ezidi kadının yüzündeki gülüşü tüm kadınların yüzünde görecekleri günler için kurtuluşun kadınların kendi ellerinde olduğunu bildiklerini belirterek açıklamaya devam eden Aydan Yerlikaya “Bize dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği ve savaşları kabul etmiyoruz” dedi ve başka bir dünyanın mümkün olduğunu ve kadınların direnciyle bu düşü gerçek kılacaklarını vurguladı.

Aydan Yerlikaya basın açıklamasını “Yaşasın kadınların uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü. Yaşasın 8 Mart” diyerek sonlandırdı.

Dilan Şahinbaş /BirGün