Organik arıcılık yapan yetiştiricilerin desteklenmesine dair tebliğ düzenlendi

0
864

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası (ARTSO) organik arıcılık yapan yetiştiricilerin desteklenmesine dair tebliğ düzenlendiğini açıkladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2017 yılında organik arıcılık yetiştiriciliği yapanlara vereceği desteklere ilişkin usul ve esaslar düzenlendi. Bakanlığın 2017 yılına ilişkin su ürünleri yetiştiriciliği yapanlara verilecek destekle ilgili usul ve esasları düzenleyen tebliği Resmi Gazete’ de yayımlandı.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada; “Organik arıcılığın geliştirilmesi, doğal kaynakların korunması, gıda güvenliğinin ve sürdürülebilirliğin sağlanmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen “Organik Arıcılık Yapan Yeti̇şti̇ri̇ci̇leri̇n Desteklenmesine Dai̇r Tebliğ” de Resmi Gazete’ de yayımlanarak bu sene başından geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Tebliğ, organik tarımı destekleme çalışmalarında görev alacak kurum ve kuruluşların belirlenmesi, organik arı yetiştiriciliği faaliyetinde bulunan yetiştiricilere organik arılı kovan için yapılacak destekleme ödemelerine ilişkin düzenleme getiriyor. Bu Tebliğin ile organik arı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, doğal kaynakların korunması, gıda güvenliğinin ve sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik organik arıcılık yapan yetiştiricilerin desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlenmektedir” ifadelerine yer verildi.